СП ден 3: Коста Рика изненада Уругвай, Италия надигра Англия

| от |

Отборът на Коста Рика поднесе изненада в група „D“ на Световното първенство в Бразилия, побеждавайки Уругвай с 3:1. Мачът се изигра на стадион „Кастелао“ във Форталеза, Бразилия.
Тимът на Уругвай завърши с десет души, след като в добавеното време Макси Перейра получи червен картон.

С гол на Единсон Кавани от дузпа в 24-ата минута Уругвай излезе напред в резултата.

Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Жуниор Диас срещу Диего Лугано. За Кавани това бе 22-ри гол с екипа на Уругвай в кариерата.

През първото полувреме отборът на Коста Рика владееше по-дълго топката, но опасностите бяха пред вратата именно на Коста Рика.

Тимът на Коста Рика започна по-активно второто полувреме и Оскар Дуарте пропусна да изравни малко след старта на втората част. Отлично се намеси вратаря на Уругвай Фернандо Муслера.
В 53-ата минута Джоел Кембъл изравни. 21-годишният футболист от Коста Рика се възползва от грешка в отбраната на Уругвай и изравни резултата.

10411234_897223393626842_5221999161287677461_n

Футболистите на Коста Рика продължиха да доминират и в в 58-ата минута Дуарте се реваншира за пропуска си в началото на второто полувреме, вкарвайки втори гол за Коста Рика, за 2:1. При попадението останаха съмнения за засада.

В 85-ата минута резервата Марко Сореня бе изведен на скорост в наказателното поле на Коста Рика от Джоел Кембъл и от малък ъгъл направи резултата 3:1 за Коста Рика.

Селекционерът на Уругвай Оскар Табарес не рискува с пускането в игра на Луис Суарес, който не е възстановен от контузия напълно.

Старши треньорът на Коста Рика Хорхе Луис Пинто благодари на своя екип след победата над Уругвай с 3:1. Според наставника, отборът се е придържал стриктно към тактиката, която той е определил.

„Щастливи сме. Искам да поздравя целия отбор за отношението към играта, което показаха по време на мача. Дори след гола на Уругвай играчите запазиха самообладание. Играхме спокойно и се придържахме към предварителния план. Това е важна победа за нас, която ни дава надежди“, каза Пинто пред официалния сайт на ФИФА.

Наставникът на Уругвай Оскар Табарес заяви, че загубата от Коста Рика (1:3) не се дължи на подценяване на противника. Специалистът смята, че тимът е взел трите точки, защото е успял да реализира положенията си.

„Коста Рика реализира положенията си през второто полувреме и затова победи. Това е тежък удар за нас. Неочаквана е загубата, но трябва да приемем резултата. Ще се възстановим за следващите мачове от групата“, каза Табарес, цитиран от А Bola.

Нападателят на Коста Рика Джоел Кембъл беше избран за играч на мача между Уругвай и Коста Рика (1:3), съобщава официалният сайт на ФИФА.  21-годишният играч вкара изравнителния гол и подаде за третото попадение.

„За мен е чест да получа тази награда, но тя нямаше да струва нищо, ако не бяха моите съотборници. Всички играха много добре. Има още два мача, но ние сме спокойни и се надяваме да успеем да се класираме за осминафиналите“, каза Кембъл.

Отборът на Италия победи Англия с 2:1 в мач от група „D“ на Световното първенство. Двубоят се игра на стадион „Арена Амазония“ в Манаус. Срещата пропусна титулярният вратар на Италия Джанлуиджи Буфон, който е с травма.

Полузащитникът на Ювентус Клаудио Маркизио откри резултата за Италия с гол в 35-ата минута, а само две минути по-късно Даниел Стъридж възстанови равенството. Победният гол бе дело на нападателя на Милан Марио Балотели в 50-ата минута.

10457920_897398033609378_8831636063560398679_n

Наставникът на италианския национален отбор Чезаре Прандели разкритикува ФИФА за отказа да има пауза по време на мача с Англия (2:1), заради високите температури. Според специалиста, това е основната причина за спада в играта на футболистите.

„Лудост е да няма пауза по време на играта при тези климатични условия. Невъзможно беше да удържим високото темпо на игра. Имахме превъзходство в средата на терена. Работихме усилено на тренировките и видяхте как англичаните намалиха окапаха през второто полувреме. Балотели се представи отлично, както и всички останали в тима“, каза Прандели, цитиран от RAI.

Защитникът на Италия Джорджо Киелини смята, че тимът му е успял трудно да стигне до победата над Англия. Причината за това е, че в навечерието на мача е трябвало отборът да прекрои състава заради контузиите на защитника Матия де Шилио и вратаря Джанлуиджи Буфон.

„Много труден мач беше. През първото полувреме ни се отразиха промените в състава, които трябваше да направим заради контузиите на някои от играчите. Втората част беше по-добра за нас и успяхме да се насладим на играта. Смятам, че заслужихме победата. За целия отбор травмата на Буфон беше шок. Но той даде ни напътствия в съблекалнята, което ни помогна“, каза Киелини, цитиран от RAI.

Нападателят на Италия Марио Балотели, който отбеляза победния гол срещу Англия, заяви, че мачът е бил много емоционален за него. Голмайсторът смята, че всички съперници трябва да се страхуват от Италия.

„За мен този мач беше много емоционален, защото никога досега не съм играл на Световно първенство. Посвещавам гола на бъдещата си съпруга, на семейството ми, което беше на трибуните, както и на всички мои приятели. Изиграхме добър мач и показахме, че сме във форма. Тепърва предстои да се страхувате от Италия“, каза Балотели, цитиран от Sky Sports.

Треньорът на Англия Рой Ходжсън е уверен, че въпреки загубата от Италия, тимът ще успее да излезе от групата. Специалистът смята, че отборът е направил добър мач и е доволен от представянето.

„Надявахме се да започнем участието си на Световното първенство с победа, но с тази загуба не свършва света. През втората част играхме добре, но не ни се получиха нещата. Италианските футболисти се възползваха от възможностите, които им подарихме и спечелиха трите точки. Трудно е да приемем поражението, но представянето ми вдъхна увереност, че можем да продължим напред. Рууни игра много добре и асистира за нашия гол. Знаем, че той може да играе на различни позиции и след мача той може да е доволен от себе си. Тъжни сме от загубата, но смятам, че можем да излезем от групата“, каза Ходжсън, цитиран от ВВС.

Физиотерапевтът на английския национален отбор Гари Люин беше изнесен на носилка по време на мача срещу Италия (1:2), съобщава ВВС. Причината за това е, че лекарят е изкълчил глезен в радостта си при гола на Даниел Стъридж. Не е изключвно Люин да не може да изпълнява задълженията си в останалите мачове на тима от Световното първенство.

Тимът на Кот д‘Ивоар започна с трудна победа с 2:1 над Япония в мач от група „С“ на Световното първенство. Срещата се игра на „Арена Пернамбуко“ в Ресифе. Япония поведе чрез Кейсуке Хонда в 16-ата минута, но африканският тим успя да обърне резултата. Нападателят Дидие Дрогба беше оставен на пейката, но малко след влизането му паднаха двата гола за Кот д‘Ивоар. Първо Вилфред Бони се разписа в 64-ата минута,  а две минути по-късно Жервиньо оформи крайното 2:1.

Отборът на Колумбия оглави класирането в група „С“ на Световното първенство по футбол в Бразилия, след като победи Гърция с 3:0. Двубоят се изигра на стадион „Минейрао“ в Бело Оризонте, Бразилия.
Пабло Армеро в 6-ата, Теофило Гутиерес в 58-ата и Хамес Родригес в добавеното време на мача вкараха головете за Колумбия.

Армеро откри резултата в мача още в 6-ата минута. Той завърши бърза атака на Колумбия, в основата на която бе Хуан Куардадо. За Армеро това бе втори гол в кариерата му за националния тим на Колумбия.

Постепенно тимът на Гърция изравни играта и в 28-ата минута Холебас имаше шанс, но пропусна. В края на полувремето Панайотис Коне също пропусна за гърците, като отлично се намеси вратаря на Колумбия.

Южноамериканският отбор като цяло бе по-активният през първата час, като силни изяви имаше Марио Йепес, който изигра своя мач №100 за националния тим на Колумбия.

В 58-ата минута футболистът на Ривър Плейт Теофило Гутиерес удвои преднината на Колумбия. Той бе намерен непокрит на стрелкова позиция от Хамес Родригес и удвои преднината на Колумбия.

В 62-ата минута бе най-чистото положения за Гърция в мача. Удар с глава на Теофанис Гекас от малкото наказателно поле пред вратата на Колумбия срещна напречната греда на южноамериканците.
Пропуски направиха за Гърция и Василив Торосидис и Йоргос Самараса.

В добавеното време на мача Хамес Родригес оформи крайното 3:0 за Колумбия, възползвайки се от грешка в отбраната на Гърция.

10350614_896959740319874_111461892786587032_n

След двубоя пред A Bola селекционерът на Колумбия Хосе Пекерман коментира, че играчите му са били пределно концентрирани и са изпълнявали стриктно всички поставени им задачи.

Аржентинският специалист отбеляза, че началото е добро за отбора му, въпреки че е видял някои неща, които трябва да бъдат коригирани в играта на тима.

Пекерман бе категоричен, че все още нищо не е постигнато, като това е била само първата крачка на отбора на турнира.

От утре всички трябва да насочат мислите си изцяло върху предстоящия мач срещу Кот д’Ивоар.

Пред „Футбол Италия“ Пабло Армеро коментира, че целта пред тима на Колумбия е да стигне колкото се може по-далеч на турнира в Бразилия.

Той благодари на Господ, семейството си и съотборниците си за това, че е вкарал гол, с което е сбъднал детската си мечта да отбележи гол на Световно първенство.

Пред Greek Football бранителят на Гърция Василис Торосидис заяви, че загубата е прекалено тежка за Гърция и резултатът категорично не отговаря на показаното на терена. Според Торосидис отборът на Гърция е играл добре и е владял топката, но не е успял да си реализира положенията. Той специално отбеляза пропуска на Гекас, чийто удар с глава срещна гредата на вратата на Колумбия.

Вратарят на Гърция Орестис Карнезис пък коментира, че отборът му е допуснал леки голове. Той определи резултата като „прекалено жесток“ за тима на Гърция и напълно незаслужен. Орестис е категоричен, че сега трябва да бъде победена Япония за да може Гърция да се върне в битката в групата.

След двубоя селекционерът на Гърция Фернандо Сантош коментира пред A Bola, че когато си загубил с толкова тежък резултат не трябва да определяш резултата като несправедлив.

Според Сантош всеки, който определя резултата като такъв, отказва да приеме реалностите. Специалистът заяви, че футболистите му са играли добре след почивката, но в края на двубоя са допуснали трети гол.

Фернандо Сантош добави, че е видял доста положителни моменти в играта на тима, но и други, в които е липсвала концентраци у футболистите му. Селекционерът на Гърция заяви, че ще направи всичко възможно за да вдигне футболистите си за предстоящия мач с Япония.

Съседите, които всеки познава

| от Калин Василев |

1.Винаги има една възрастна баба, която е информирана за всичко

Когато се нанасяш ще ти нахвърля устно кой кой е в блока, кое ти е мазето, кога е ремонтиран апартамента ти от предишните му собственици. С голяма вероятност познава баба ти, тъй като през 1968 г. са били в съседни квартири. Тя се движи бавно и регистрира всичко и всеки. Информацията споделя охотно, но на уше. Ако си мекушав може да те хване за слушател и да ти предизвика суицидни мисли от досадни подробности;

Плюсове: винаги може да я попиташ за рецепта против разстройство или баница. Или кой е бил партийния секретар на града преди 40 години;

Минуси: да знаеш, че те разнася кой влиза и излиза у вас. Ако те спре на вратата с ново гадже ще пита дали тя е сестричка на онова момиче;

2. Домоуправителят

След трийсет безуспешни събрания на входа, на които присъствате между 6-8 души, никой не иска да стане домоуправител /макар и платен/. Инцидентно през входа по време на събрание преминава най-младият съсед – див купонджия. Той поздравява вяло и пита защо е тоя митинг /като на ум мисли дали не се наговаряте да го изхвърлите от блока/. Когато разбира причината без запъване предлага той да кара влака. На всички пада камък от сърцето, че гордиевият възел е разсечен и най-сетне има домоуправител. Първите две седмици той не ебава нищо и никого. След това забелязвате как е докарал машинка и коси тревата отпред, инициативно събира пари за ремонт на фоаето, сменя пощенските кутии, появяват се картини от левчето по стените на първия етаж и входа става „цице“ /бижу/. Внезапно обаче асансьорът е спрян, а същата вечер се провежда полицейска екшън акция и прибират домоуправителя в патрулка. След два дни е пуснат от ареста – не било екстази това в дома му, а обикновен парацетамол и не било трева, а чай от лайка. Всички прозорци от 1-ия до 8-ия етаж ги измива лично. Слага се стенен часовник на партера. И така до следващата спецакция;

Плюсове: човекът е пич и винаги можеш да си намериш чрез него разни неща– леки наркотици /с отстъпката по комшийски/, момичета /за компания/, момичета /за консумация/, момчета /за к‘вот ти трябват, включително и да ти нацепят дървата или да ти изперат килимите/, разни крадени вещи /акумулатори, касетофони, кожени якета, турски дънки/, човешки органи /донори на органи/, пари на заем /срещу хубава лихва/;

Минуси: ако си му съсед на етажа ще се принудиш да си продадеш жилището или да си прережеш вените Глобите на полицията за нарушаване на обществения ред не го плашат.

3. Вечният критик

Във всеки блок има една жена около 50-те, която е яростен критик на всичко – защо входната врата се отваря навътре, а не навън, защо на шестия етаж крушката е от 60 вата, а не от 75 /тя живее на втори/, защо на бай Пешо изтривалката пред вратата е кафява, след като на едно събрание през 92-а се решило да са черни, защо някаква котка й била влязла в мазето, защо не се раждат деца в блока, защо не се въведат чипове на асансьора /услугата струва 640 лв., а тя отказва да плаща променената от 1,90 лв. на 2,20 лв. такса за осветление с мотива, че на референдума преди три години е гласува „за“ атомната централа в Белене/. Тя е готова да спори с всекиго, дори и със себе си, стига да намери съмишленици на първото си аз. Тя идва и се кара с теб с 6:30 ч. в събота сутрин понеже някакъв гълъб ти кацнал на ламарината на кухнята и „ти не знаеш, колко са токсични техните изпражнения, разяждат желязо и ще скапят сглобките на блока и канализацията, и затова тече покрива“. След което те плаши със съд – „Съдебен спор“ по „Нова“.

Плюсове: понякога нейната упоритост и склонност за кавги успяват да накарат и най-големите „мърди“ да свършат нещо. Макар и безполезно – например да се преместят пощенските кутии от дясната стена на лявата. „Аз съм левичарка, как не го запомнихте, от кога повтарям, от жанвиденово-време“.

Минуси: изпитваш бурно желание да я удариш почти всеки път, когато се разминаваш с нея. Дори си мислил как може да направиш шашма с асансьора и да я метнеш в шахтата.

4. Две палави наемателки

Едната версия за тях е, че разработват бардак и съответно укриват данъци от стопанска дейност, а другата е, че интензивно се радват на младостта си. Хубавото е, че на никого не правят лошо, напротив. Сега имало някакви вопли и стенания, които съседът им чувал, но се предполага, че неговото е жалба по младост. По-големият проблем е, че регулярно от тяхната тераса се изхвърлят кондоми и падат в градинката, а деца играят вън. След като съседката, която е кожен и венерически лекар, невинно остави едни специални брошури пред вратата им кондомите изчезнаха. Запуши се канализацията, но следите водят в различни посоки.

Плюсове: едно ергенче от входа заяви от собствен опит, че им е гостувал и си прекарал много добре. Сиреч, добър лек срещу самотата са.

Минуси: няма.

5. Скандалджиите

Има едно семейство, което правят великолепни скандали през два-три дни. По традиция жената започва дълъг монолог, в който на висок тон описва кусурите на мъжа си. Монологът си тече много гладко и спокойно до момента в който вербално не бъде засегната свекървата. В този момент се отваря кухненския прозорец и полита някаква вещ, която се стоварва пред входа – саксия, микровълнова, тиган, леген с пране, кутия за гримове, табуретка, затварачка за буркани. Чест прави на мъжа, че той не отговаря на обидите, а само разчиства през прозореца ненужните вещи. Част от тях стават неизползваеми, поради гравитацията от шестия етаж до долу. Чест прави на жената, че не е вещоманка, а продължава бурно, почти истерично, да излага мотивите от неудовлетворителното си съжителстване и продължава да реди обиди. Добре, че във входа кипи сътрудничество и в пика на скандала техният съсед – домоуправителят, пуска мощна уредба, с която заглушава жената, което е знак за почти глухата чистачка от третия етаж да излезе навън и да събере разни вещи, които на следващия ден да предаде на въпросното семейство.

Плюсове: въпреки особеностите си, това са най-гостоприемните и услужливи хора във входа – ако се наложи, ще ти загледат малко дете, за да четеш за изпити, ще ти помогнат да си събереш въглищата, ще помогнат за ремонта и т.н.;

Минуси: пази се от падащи предмети;

6. Във всеки блок по статистическа логика се пада по един (не)официален луд

Проблемът е при малките кооперации, където математиката малко куца и се налага хората да се редуват в тази част. Всъщност лудият се разминава с теб и най-невинно така те удря по гърба, че едва не се разплескваш на стълбите. Не можеш да му търсиш никаква отговорност, защото „е освободен от данъци“, няма места по лудниците, а и отделно е як за трима. Леките телесни повреди се търпят, обаче лятно време го ударя сачмата и тръгва гол навън, което често се явява отправна точка за ориентир в обикновени разговори „значи, това се намира на двеста метра от блока на Гоше Лудия, дето се съблича“.

Плюсове: всички лесно се ориентират къде живееш. Понякога и на него му писва от скандалджиите, затова се качва при тях, първо „респектира“ жената, сетне сяда да кърка с мъжа. Очаква се в скоро време жената да вдигне такъв скандал, че мъжът й да изхвърли лудия през прозореца;

Минуси: множество животозастрашаващи ситуации. Оплакванията при кварталния не вършат работа. Отговорът е – не му обръщайте внимание, момчето не си е добре.

Първият старт на ракетата Falcon 9 след аварията е предвиден за 16 декември

| от chronicle.bg |

Първият старт на тежката ракета-носител „Фалкон-9″ на американската компания SpaceX след септемврийската авария, е предвиден за 16 декември, предаде ТАСС.

Агенцията цитира съобщение на телекомуникационната компания „Иридиум комюникейшънс“, която възнамерява да изведе с ракетата десет съобщителни спътници от ново поколение.

Ракетата ще бъде изстреляна от базата на ВВС Вандерберг в щата Калифорния в 12:36 часа по времето на Западното крайбрежие на САЩ /22:36 ч. българско време/.

„Фалкон-9″ трябва да достави спътниците на ниска околоземна орбита.

Киното на Уди Алън: крачка в друга реалност

На днешния ден е роден един от гениите на съвременното кино – Уди Алън. И днес той навършва 81г. Трудно за вярване, но факт.

Уди Алън е от онези имена, които след проверка в Wikipedia, установявате, че се свързват с 10 професии накуп. Някои от нас едва успяват да се закрепят на острието на една професия, а Алън е режисьор, актьор, сценарист, драматург и музикант. Това е положението. Някои могат повече от други и Уди Алън е от можещите.

След 50 години в киното, творческата енергия на Алън не дава симптоми на затихване, както става ясно от последния му филм Cafe society. Нито грандиозният жълт скандал около раздялата му с Миа Фароу (1992 г.), нито недоказаните обвинения в педофилия, нито критиките спряха Алън да прави изкуството си, така както го разбира.

Филмите му са доказателството, че чувството за хумор е основната черта, която разделя интелигентния от неинтелигентния човек, широко скроения от тесногръдия.

Подбрали сме в галерия 15 любими наши филми на Уди Алън. Искате ли да добавите нещо?

Книга на седмицата: „Другият сън” от Владимир Полеганов

Ученият Стивън Хокинг предупреди преди дни, че живеем в най-опасното време за планетата. Какво обаче ще се случи след това? В близкото бъдеще, когато технологиите са заели още по-голяма част от живота ни, работата се върши единствено на екрани, малки роботчета почистват домовете ни, а природата се е оттеглила от света наоколо?

Действието в „Другият сън” на Владимир Полеганов се развива именно в близкото бъдеще, когато все повече разчитаме на технологиите за всичко в живота си. След странен телефонен разговор млад мъж се озовава в непознат свят, в който постепенно се появяват странни предмети и хора. Непознатият свят не е приказен, той е чужд и различен. Героят се опитва да вкара в познатите форми всичко, което вижда, въпреки че то не напомня на някоя от тях.

Разказът се води така, сякаш четящият е наясно с начина, по който се развива всекидневието в този нов свят и всичко се подрежда като пъзел – парче по парче, което читателят трябва да прецени къде да сложи.

Специфична характеристика на романа на Владимир Полеганов е липсата на абзаци – читателят потъва в потока от мислите на героя, като постепенно навлиза в неговия странен свят, проследява лутанията на паметта му и опитите да конструира от хаоса реалност.

„Другият сън” е определян като психологически роман, маскиран като фантастичен. Той предлага невероятно пътешествие навътре във въображението и си играе със способността на читателя да отговаря на въпроси, които никога не си е задавал.

Владимир Полеганов е завършил клинична психология и творческо писане в СУ „Св. Климент Охридски”. Носител е на наградата за къс разказ „Рашко Сугарев”. През 2015 година разказът му „Птиците” е включен в антологията Best European Fiction на издеателство Dalkey Archive Press. Негови творби са публикувани в престижни български и чуждестранни издания. Автор е на сборника с разкази „”Деконструкцията на Томас С.”