Севастополски вълнения

| от |

Тонът със Запада се изостря все повече, но Русия продължава да се въоръжава, включително в Севастопол, където е черноморският боен флот. Политиците дори настояват градът отново да бъде затворен, както по време на СССР, пише Дойче веле.

На брега на Севастопол е оживено – пълно е с туристи, които се искат да направят обиколка на пристанището. Именно там са разположени корабите на руския черноморски флот: разрушители, снабдителни кораби, подводници – те са атракцията на града. Дълго време черноморският флот на Русия бе смятан за остарял и сега намеренията са той да бъде бновен и разширен. До 2020 предстои да се приведат в готовност 20 нови бойни кораба.

Татяна Примам, която продава сувенири на брега, е на мнение, че е добре Севастопол да се въоръжи: „Аз съм твърдо „за“. Държава, която не въоръжава достатъчно армията си, ще трябва рано или късно да се подчини на някоя чужда армия“. Тя очевидно визира Украйна, която не успя да защити Крим от руската агресия. „В продължение на тези 20 години, в които Крим принадлежеше на Украйна, непрестанно мечтаех да се върнем към Русия“, споделя Татяна, която само се радва на промяната. „Откакто не принадлежим към Украйна, всичко е различно – хората се смеят, дори въздухът е друг.“

Затвореният град

Севастопол минава за нещо като цитаделата на онези, които изпитват носталгия по съветските времена. Тогава градът е бил затворен заради военното си пристанище – който е искал да го посети, е трябвало да има специално разрешение. Достъпни за туристите са били само определени райони, при това обиколките са били единствено и само групови. Сега някои членове на градския съвет са излезли с предложение градът отново да бъде затворен – както по-рано. Те обосновават това с международното положение; имало сили, стремящи се да дестабилизират града.

Татяна Примам смята, че предложението е даже много добро: „Родена съм в Севастопол и съм прекарала тук целия си живот. Когато градът беше затворен, всичко бе много по-чисто, отколкото е днес. Но решението трябва да се вземе от властите. Ако решат паралелно да разширяват военната база и да развиват туризма, нека го направят. Ние при всички случаи ще сме доволни.“

Севастопол и туристите

Сред местните атракции е и Андрей с неговите два бели гълъба, който предлага на туристите да се снимат с тях. Снимката струва точно две евро. И макар да печели добре, Андрей смята, че ще е по-добре градът да бъде затворен. „Това тук в крайна сметка е военен град – тук се намира флотът. От военна гледна точка Севастопол е разположен много добре. Мисля, че Крим трябва да отбранява цяла Русия, а туристите биха попречели. Ние с удоволствие ще си живеем тук в нашия малък свят.“

Малкият свят през последните години буди интереса на туристи от цялото земно кълбо. Докато Крим бе част от Украйна, круизните кораби се отбиваха постоянно, понякога и по три на седмица. От пролетта насам вече ги няма.

Международната изолация

В центъра на Севастопол таксиметровият шофьор Иван се оглежда за клиенти. Закачил е на автомобила си реклама „Обиколки на града с англоговорящ гид“. В последните години бизнесът му се развивал добре, включително заради круизните кораби с международни гости. Иван успял да си купи жилище, нямал проблем да изхранва семейството си. И за него черноморският флот е важен, но той се надява, че градът ще успее да съчетае туризма и военното дело. „Севастопол не бива да бъде затварян изцяло – това би било лошо за всички, които живеят от туризма, а те не са малко. Може да затворят определени заливи, но не и целия град. Не мисля, че трябва да се връщаме към съветските времена – комунизмът тук вече няма приоритет. Точно обратното, ние трябва да бъдем отворени за целия свят.“

Това обаче няма да е толкова лесно. След анектирането на Крим полуостровът е изолиран в международен план. И надали може да се очаква, че чуждестранните туристи скоро ще се върнат в Севастопол.

 
 
Коментарите са изключени за Севастополски вълнения