Рециталът на Барса омагьоса „Бернабеу“

| от chronicle.bg |

Ел Класико, 77-ма минута. Треньорът на Барселона Луис Енрике извършва смяна. Капитанът Андрес Иниеста предава лентата на Лионел Меси и отстъпва мястото си на Мунир. Камерите на „Сантяго Бернабеу“ улавят нещо изумително – макар че любимият им тим губи с 0:3, привърженици на Реал Мадрид се изправят на крака и аплодират магическия халф.

Да, червено-синият рецитал сякаш омагьоса храма на Кралския клуб. Барса изигра най-силния си мач от началото на сезона и спечели само с 4:0.Само, защото можеше да счупи всякакви рекорди. Домакините бяха отчайващи и стискаха палци агонията да приключи по-скоро. А на трибуните се развяха така познатите бели кърпички, приканващи Рафаел Бенитес да се измита от треньорския пост.

Луис Суарес откри в 11-ата минута след подаване на Сержи Роберто и марково изпълнение с външен фалц. Неймар удвои малко преди почивката. Бразилецът асистира на Иниеста за изключителния му гол в 53-ата минута. Двамата си размениха ефектни подавания и Андрес препарира Кейлор Навас от границата на наказателното поле. А Суарес сложи точка след поредното безумие в бялата защита.

Меси започна на пейката, но през второто полувреме записа първи минути след 26 септември, когато получи контузия срещу Лас Палмас (2:1). Ходът на мача бе идеален за постепенно вработване на аржентинеца, който дори можеше да се запише сред голмайсторите.

Какво сочи статистиката? Нищо изненадващо – пълно превъзходство на гостите.Барселона все пак постави рекорд, като записа попадение в двайсето поредно Ел Класико. Предишната най-добра серия бе 19 (1981-1987). А в четвърти пореден двубой от всички турнири и Суарес, и Неймар поразяват вратата на противника. Остава да гадаем какво ще става, когато Лео отново влезе във форма.

Ключовите футболисти на Реал бяха пълни фигуранти. Кристиано Роналдо пропусна да се разпише от чиста позиция, но като цяло влиянието му върху играта бе минимално. Гарет Бейл опитваше пробиви и удари, но без успех. Мислите на Карим Бензема явно бяха насочени към очакващите го съдебни дела.

Само Хамес Родригес се представи на ниво, но той бе сменен рано от Иско, който си изкара червен картон за грубо нарушение срещу Неймар.

Шампионите дръпнаха с 6 точки на върха в Примера дивисион. Те събраха 30 от 12 кръга, докато Реал е втори с 24.

Сблъсък №1 в испанския (а вероятно и в европейския) футбол премина при безпрецедентни мерки за сигурност. Специално обучени кучета душеха за експлозиви, входовете бяха охранявани от тежко въоръжени полицаи, тайни агенти оглеждаха зрителите по трубините. За щастие всичко премина спокойно.