Франция изхвърли Испания от Мондиала

| от |

Франция сътвори сензацията на световното първенство по баскетбол и победи Испания с 65:52. Домакините на турнира бяха сред двата основни фаворита за участие на финала, заедно със САЩ, но отпаднаха още на четвъртфиналите. Европейският шампион Франция на полуфинала ще играе срещу Сърбия.

Испанците показаха отчайваща успеваемост при стрелбата за три точки, като за целия мач вкараха само две тройки от цели 22 опита. От друга страна французите спечелиха уникалните 50 борби в подкошието.

Макар и без Тони Паркър, „петлите“ решиха изхода в последните 10 минути. Домакините поведоха с 43:42, но допуснаха обрат. Противникът дръпна с 6 точки и запази аванса си до края.

Борис Диау вкара 15 точки и овладя 5 борби, а Тома Йортел добави 13 т. Терминаторът под коша Руди Гобер завърши с 13 борби и 5 точки. За Испания Пау Гасол записа 17 точки и 8 борби, а Хуан Карлос Наваро се отчете с 10.

На полуфиналите Франция ще играе срещу Сърбия. „Плавите“ разгромиха Бразилия с 84:56. Решителният момент дойде в началото на третата четвърт, когато само за пет минути Сърбия направи серия от 16:4. Тогава бразилците получиха и две технически нарушения и разликата се увеличи. Тройка на Теодосич пък направи преднината цели 20 точки. Именно Теодосич бе и най-резултатния баскетболист в двубоя като завърши с 23 точки.