Еврокомисарят ни е много по-добър от номинацията ти

| от |

Мария Николова, 5corners.eu

В абсурдната страна на приказните герои България драмите се мултиплицират с всяко мигане на окото. Разводи между брокери на власт и банкери, раздели между партии, искания за остави и глави, цени на тока и замеряне с обвинения, че Държавен фонд Земеделие е по-корумпиран. И така нататък, и така нататък. Абсурдът е толкова голям, че чак отблъсква.

Последната откровена глупост, която се носи из пространството и която стана една от любимите дъвки е за номинациите на европейски комисар от България.

pict_20100128PHT68151

И да, точно тази формулировка използвам, защото я намирам за най-коректна. В правния мир на ЕС няма и няма как да има такова животно като „Български еврокомисар” (български европейски комисар е като Бай Ганьо американеца). Най-близкото до точното какво е това Европейска комисия е сравнението с правителството на държава. Все едно да имаме монтанския министър или варненския зам.министър, или някаква подобна щуротия. ЕК защитава интересите на ЕС, като съблюдава спазването на европейските регламенти и директиви. И по тази причина е наднационална институция.

Когато приемат да бъдат европейски комисари и бъдат избрани от Европейския парламент въпросните еврокомисари стават безпристрастни по отношение на собствената си държава. Поне юридически. И тези неща трябва да се обясняват на целокупното българско население простичко и ясничко, за да не си мисли то, например, че сега като има наводнение в България, Кристалина Георгиева трябва да прескочи всички правила и изисквания, и да изсипе всички пари на ЕС в България. И не, това не е задължение на ЕК или ЕС. Трябва сами да се оправяме, а те само ще ни помагат, ако ситуацията го изисква.

Неграмотността на българина по темата ЕС е впечатляващата. Независимо че в редица изследвания анкетираните отговарят, че „се чувстват добре информирани/запознати” с европейските теми. Да, чувстват се запознати със собствените си заблуди и грешни представи, които публичните лица като политици и журналисти с охота подхранват. Сега, дали го правят с умисъл или от незнание, не мога да кажа, най-вероятно е комбинация от двете. Но е вредно. Докато българинът не е наясно коя институция какво прави в България и Европа, няма да е и наясно, че освен права има и задължения.

Също така от еврокомисаря, излъчен от българската държава, не може и не трябва да се очаква да ходатайства за страната си по произход. Поне не публично. Иначе всички сме наясно, че институциите са съставени от хора, а те си комуникират. Услуги и лобиране има винаги. Въпросът е те да са ясни и регламентирани.

Отплеснах се, но намирам темата за институционалната грамотност за важна.

Пример за това е нелепото обвинение срещу Кунева, че като еврокомисар не направила нищо конкретно за България. Както и ми е смешно,обяснението, че като еврокомисар е договорила 300 милиона за България. И в двата случая няма как да се случи.

Та, говори се, че Станишев и Зинаида Златанова се кумели дали да не се пробват като номинации на българското правителство. И двете идеи са особено комични.

Станишев срина авторитета си у нас и в Европа толкова систематично, че само идеята за препитването му в ЕП ме забавлява изключително много. Както между другото и това на Златанова, която за една година като министър показа, че нищо не разбира нито от съдебна власт, нито от европейски фондове.

Но и друго се говори. Че най-вероятният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер „би бил повече от щастлив” ако настоящият комисар по Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева работи с него като Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Което е третата по важност позиция в ЕС. Третата. Председателят на Европейския съвет, Председателят на Комисията и Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Да, знам, че казах, че няма такова животно като български еврокомисар. Но ако комисаря, предложен от България, стане Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност това е престиж, признание и чест.

Освен това, въпреки че не може да е български еврокомисар, познавайки България, тя може да направи много за ЕС и за страната. Примерно си мисля за една базирана в България агенция по външна политика или миграция. Все пак още дълго време ще сме външна граница на ЕС, а светът няма да става по-спокойно място.

И ако Юнкер иска Кристалина, то България е добре да му я даде.

Станишев или Зинаида ще получат за ресор нещо като мултилингвизъм или ръководене на отглеждането на канарчета.

За това комисарят ни е много по-добър от номинациите ви.

За повече информация за избора на Европейската комисия и ЕС като цяло:

http://europe.bg/bg/articles/news/2014/05/27/izyavlenie-ot-predsedatelskiya-suvet-na-ep-otnosno-izbora-na-predsedatel-na

http://www.elections2014.eu/bg/new-commission

http://ec.europa.eu/about/index_bg.htm

 
 
Коментарите са изключени за Еврокомисарят ни е много по-добър от номинацията ти