Бразилия победи Хърватия на старта на Световното първенство

| от |

Бразилия победи Хърватия с 3:1 в първия мач от Световното първенство. С два гола за домакините на Мондиала се отчете нападателят на Барселона Неймар.

10441448_892980370717811_6325509217987926375_n

Бразилия владееше повече топката през първите минути на мача, но Хърватия създаде по-опасни положения в началото на двубоя.

В 8-ата минута нападателят Ивица Олич игра с глава, но ударът му мина встрани от вратата на Жулио Сезар. Само три минути по-късно защитникът на Бразилия Марсело си отбеляза автогол. Олич центрира, а Никица Йелавич отклони топката, след което бранителят на Реал (Мадрид) я вкара в собствената си врата. Това е първият автогол в 20-те участия на Бразилия на световни първенства.

В 21-ата минута Неймар преодоля Ракитич, но след това хърватските защитници успяха да изчистят топката. Кълбото попадна в Оскар, който не успя да вкара. В 27-ата минута Неймар получи и първия жълт картон в мача. Нападателят на Барселона удари с лакът халфа Лука Модрич. Две минути по-късно Неймар изравни резултата. Голмайсторът вкара топката след далечен удар, а топката се удари в страничната греда преди това.

В 69-ата минута Бразилия получи правото да изпълни дузпа. Хърватският тим оспорваше решението на съдията, който отсъди 11-метров наказателен удар след като нападателят Фред симулира задържане от страна на защитника Деян Ловрен. При изпълнението на дузпата Неймар не сбърка и направи резултата 2:1. Това беше 33-ият гол за футболиста в 50 мача за Бразилия, който в 88-ата минута беше заменен от Рамиреш.

Давид Луиш пропусна да вкара трети гол за Бразилия, след като ударът му мина встрани от вратата.

В 82-ата минута съдията отмени гол на Хърватия заради нарушение на Олич срещу вратаря Жулио Сезар.

В добавеното време на мача Оскар вкара трети гол за Бразилия.

Селекционерът на Хърватия Нико Ковач беше възмутен от решенията на японския съдия Юичи Нишимура, който даде пресилена дузпа за домакините при 1:1, а Неймар отбеляза за 2:1. Реферът допусна и други грешки, помагайки на бразилците.

„Ако това е дузпа, не трябва повече да играем футбол. Нека да играем баскетбол. Това е срамно. Работим усилено, стигаме до световното първенство, а след това идва съдия, който не е достоен за мачове от подобен ранг. Разочарован съм. Имах чувството, че този съдия свири по едни правила за нас и по съвсем други за Бразилия. Няма никакъв смисъл да се играе, тъй като това е позор. Логото на ФИФА демонстрира респект, респект и за двата тима. Какъв странен ден. Ако ние продължаваме така, ще настане цирк“, заяви Ковач.

„Оставихме не добро, а отлично впечатление. Мисля, че дори имаше дузпа срещу Олич, която не бе дадена. Играчите са паднали духом, но съвсем скоро ще бъдат по-добре. С тази игра имаме място в елимининациите“, завърши Нико Ковач.

Селекционерът на националния отбор на Бразилия Луис Фелипе Сколари подкрепи съдията Нишимура заради решението му да даде дузпа в полза на „селесао“, Бразилия победи Хърватия с 3:1 в мача на откриването на Мондиал 2014.

„Милиони зрители не са видели дузпата? А съдията я видя! Според него има нарушение. Решенията се взимат от съдията. Щом той така е преценил, значи има дузпа и аз съм съгласен с него. Моите играчи играха добре в трудна ситуация. Не е по силите на всички до обърнат мач, след като е допуснал гол в първия си мач на световно първенство на своя територия. Получихме помощ от феновете, които бяха фантастични“, заяви Сколари след мача.

Звездата на националния отбор на Бразилия Неймар беше обявен за играч на мача, след като вкара два гола за „селесао“ при успеха с 3:1 над Хърватия в мач от Група „А“ на Мондиал 2014, съобщава официалния сайт на ФИФА.

„Получи се по-добре, отколкото очаквах. Естествено, надявах се да стартираме с победа, но да вкарам два гола в първия мач – това е неизмерима радост“, заяви Неймар.

Церемонията по откриването на Световното първенство по футбол в Бразилия на „Арена Коринтианс“ в Сао Пауло беше разделена на три части, всяка от която представи тематични символи за страната и завърши с изпълнение на официалната песен на Мондиала.

Brazil vs Croatia 3-1 ~ All Goals & Highlights… by mka4ads

Тези хора на 70+ години ще разбият стереотипите ви за възраст

| от chronicle.bg |

По линията на стереотипите, обхващащи възрастните хора, всички сме виновни.

Повечето от нас са убедени, че веднъж щом човек навърши 70 години, хубавата част от живота му е приключила и това, което предстои, включва единствено болести, декубитални дюшеци и наливане на минерална вода в Княжево.

Разбира се, това далеч не се отнася до всички пенсионери. Фотографът Владимир Яковлев е посветил доста време на проекта си „Age of Happiness“, където снима хора между 70 и 100 години, които все още следват мечтите си, откриват нови неща и живеят на пълни обороти.

Вижте в галерията част от снимките, които е направил той и веднага счупете предразсъдъците.

Google не успява да произведе достатъчно смартфони Pixel

Google не смогва да отговори на потребителското търсене на смартфоните от серията Pixel, особено на модела с 5.5-инчов екран Pixel XL.

В момента XL във всичките му версии не е достъпен в онлайн магазина на Google. Стана ясно, че 128 GB моделът пък няма наличности от 30 ноември насам.

Основният партньор на Google – американския оператор Verizon – сочи като най-ранна дата за доставки втората седмица на март (за модела със 128 GB).

Стандартният 5-инчов Pixel бил по-лесен за откриване както от Google, така и от Verizon.

Източник: The Verge

Една ябълка на ден…

| от |

Едно време на софийските психоаналитични семинари идваха големи имена от лаканианската школа във Франция. Неистово умни хора изнасяха лекции от трибуната, докато една шепа жадни за знания студенти и формиращи се аналитици стояха и ги слушаха. На всеки семинар обаче неизбежно се случваше нещо интересно. Горе-долу по средата пристигаше една жена с раница и по пет торби във всяка ръка, сядаше най-отзад и започваше да шушка с пликовете, вадейки от тях пластмасови бутилки с жълта течност, различни по големина чаши и кило ябълки, които започваше да реже с джобно ножче и да похапва с шумно дъвчене.

Оттогава ябълките винаги са ми били червена лампичка за опасност, а откакто журналистката Илиана Беновска превърна ябълката в символ на българската журналистика, положението не се подобри.

По време на последната пресконференция на Росен Плевнелиев като президент на България, тя опита да приложи любимия си журналистически прийом – да замери политика с ябълка. Вместо всичко да мине с ахване и шеги, както при изпращането на френския посланик Ксавие дьо Кабан или при победната пресконференция на Румен Радев, този път НСО се намеси веднага. Беновска бе изведена от залата за пресконференции под съпровода на развеселените погледи на другите журналисти и мрачната физиономия на президента Плевнелиев.

Не е фатално, че си имаме персонаж, който смесва цирк и журналистика, вдигайки посещенията в родните онлайн медии и рейтинга на телевизионни емисии. Всеки има изконното право да се направи за посмешище. Но никой няма право да сгромолясва и без това не особено високото ниво на българската журналистика, превръщайки сериозни събития в нелепа смесица между лош театър и епизод на „Съдби на кръстопът“.

Довечера малцина ще са разбрали какво е казал Плевнелиев по време не прощалната си реч, но всички ще са разбрали, че Беновска отново е вилняла и много хора ще кажат, че това е „истинската“ журналистика – да задаваш „неудобни“ въпроси, да наричаш нещата „с истинските им имена“ и да караш политиците „да се чувстват неудобно“.

В социалните мрежи вече се заговори за цензура, а някои дори поставиха въпрос дали е трябвало от НСО да извеждат Беновска.

Да, естествено, че е трябвало. И именно това щеше да се случи във всяка държава, която наричате нормална.

В задаването на смислени, неудобни въпроси има достойнство и смисъл. Но в опитите за унижаване на президентската институция и клоунизирането на едно събитие от сериозно политическо естество няма нищо достойно.

Беновска се държеше като Мел Гибсън в „Смело сърце“, когато героят му крещи „СВОБОДА“, докато го бесят, и така угаждаше на нарцистичната си потребност да вижда в себе си лицето на българската журналистика. Лошото е, че има опасност някой погрешка да привиди в нея „истински журналист“, „отдаден професионалист“ или „смел човек“.

Секс закачките, които си разменяше Беновска с ген. Радев и Слави Трифонов през ноември, бяха смешни. Помните – отново ябълки, полюции, кой е мъж и кой не е.  Само че една шега, повторена повече от веднъж, спира да бъде смешна и става в най-добрия случай досадна.

Една от мерите за успешна кариера е да знаеш кога да се оттеглиш. Беновска, време е. Политическата сцена и без това си има достатъчно клоунади.

HP ZBook 15u със значително подобрение на процесора

HP обяви подобрение преносимата си работна станция HP ZBook 15u.

Тези, които сте имали досег до HP ZBook 15u, знаете, че със своя 15.6“ дисплей станцията е една добра комбинация от мобилност и стойност. С тегло от от 1.9кг. (4.18lbs)3 и 19.9 мм. дебелина, работната станция може да се похвали с висока производителност. Захранва се с новите седмо поколение Intel® Core™ i5 и i7 процесори4, с да 32 GB DDR4 памет5, професионална графична карта AMD FirePro™, 2TB2 дисково пространство, включително и по избор HP Z Turbo Drive G25, и FHD touch или UHD дисплей.

Батерията е с дълъг живот и се поддържа от HP Fast Charge, осигуряваща бързо презареждане до 50% от батерията само за 30 минути.

Мобилната работна станция ZBook 15u има обща системна надеждност, гарантирана от 120 000 часа тестване в HP’s Total Test Process и е проектирана да отговори на MIL-STD 810G стандартите. Потребителите могат да се възползват от Windows 10 Pro1 и богатите функции на ISV сертифицираната видео карта AMD FirePro™ 3D с 2GB видео памет, проектирана да работи с всички професионални приложения на преносимата работна станция ZBook 15u.

HP ZBook15u_Touch_G4_with_Hand_Solidworks

Тази мобилна работна станция е оборудвана с конфигурация, подсигуряваща висока сигурност и лесна управляемост, включително водещата в индустрията BIOS функция за защита – HP Sure Start Gen8, която следи състоянието на BIOS, възстановява платформата без намеса, връща BIOS до обичайното му състояние и предлага функционалност за централизирано управление.

Интегрираните Trusted Platform Module (TPM), Smart Card Reader и по избор Finger Print Reader5 осигуряват защита на данни, имейл и потребителски документи. HP ZBook 15u има множество портове включително USB 3.1 Gen 1 port, DisplayPort™ 1.2 и други.

Мобилната работна станция HP ZBook също така идва и с предварително инсталираната HP Remote Graphics Software за отдалечени работни групи, HP Performance Advisor за оптимална производителност и HP Velocity за по–надеждно и бързо сърфиране мрежата.

HP ZBook 15u е достъпно сега със стартова цена от €1,090 без ДДС.