„Репортери без граници“: Атаките срещу журналисти са все по-варварски

| от |

Атаките срещу журналисти са станали по-варварски, а отвличанията са се увеличили, съобщава неправителствената организация „Репортери без граници“ след година, в която насилието срещу медиите беше в центъра на вниманието и 66 репортери бяха убити.

Обезглавяването на Джеймс Фоули и Стивън Сотлоф от „Ислямска държава“ показва крайната опасност, пред която са изправени журналистите, отразяващи съвременните конфликти. „Рядко репортери са били убивани с такова варварско усещане за пропаганда, което шокира целия свят“, пише „Репортери без граници“ в ежегодния си доклад, оповестен днес.

Отчетен е лек спад на убитите журналисти спрямо миналата година, когато 71 представители на медиите загубиха живота си. Това се дължи главно на по-малкото смъртни случаи в „мирните“ страни. Общо 720 репортери са били убити от 2005 г. насам. Но отвличанията са се увеличили до 119, с 37% повече спрямо миналата година, заради тактиките на сепаратистите в Източна Украйна и членовете на групировки от Близкия Изток и Северна Африка.

33-ма журналисти са били отвлечени в Украйна, 29 – в Либия и 27 – в Сирия. 40 все още са държани в плен. „Местните журналисти плащат най-високата цена с 90% от отвлечените. От 22-та журналисти, които в момента са държани в плен от въоръжени групировки в Сирия, 16 са сирийци. Всички осем журналисти, държани в плен в Ирак, са иракчани“, отбелязва организацията.

„Репортери без граници“ изтъква редица случаи на журналисти, които били наказани от правителствата им, включително Раеф Бадави, саудитски журналист-гражданин, който спечели наградата „Свобода на медиите“ тази година. Той беше осъден през септември на 10 години затвор и 1000 удара с камшик за „обида към исляма“ заради възгледите му, изразявани по Саудитската либерална мрежа.

В доклада се посочва и случаят на Хадиджа Исмаилова от Азербайджан, „най-големия затвор в Европа в момента за служители в медиите“. Нейната работа за корупцията на държавно ниво я превърна в обект на клеветнически кампании, изнудване и изопачени съдебни дела. „В момента тя е в затвора по абсурдно обвинение в „тласкане“ на бивш колега към опит за самоубийство, обвинение, за което възможната присъда е от три до седем години затвор“, отбелязват авторите на доклада.

В света общо 178 професионални журналисти са били в затвора към 8 декември, същия брой като миналата година. Китай е световен лидер по брой задържани журналисти с 33-ма, които в момента са зад решетките. Следват Еритрея с 28 и Иран с 19.

Конфликтите също са увеличили броя на журналистите, напускащи домовете си. 47 либийски и 37 сирийски репортери са избягали от родината си миналата година. Смазването на частна етиопска медия стана причина 31 журналисти да напуснат страната си. Побоищата и жестокостите са били най-разпространени в Украйна, следвана от Венецуела и Турция, симптом на целенасоченото насилие, използвано от полицията в опит за потискане на протестите в тези страни през годината.

В доклада се отбелязва „развитието в естеството на насилието срещу журналистите и начина, по който някои видове насилие, включително грижливо отрепетирани заплахи и обезглавявания, се използват за много ясни цели“. „Убийствата стават все по-варварски, а броят на отвличанията бързо расте. Хората, които ги извършват, се стремят да предотвратят независимо отразяване на новините и да попречат на контрола от външния свят“, допълва „Репортери без граници“. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за „Репортери без граници“: Атаките срещу журналисти са все по-варварски