Долу ръцете от обществените медии!

| от |

Германският Конституционен съд взе решение, с което сериозно ограничи влиянието на партиите върху обществената телевизия ZDF. „За да се отразяват всички аспекти на общественото мнение“, гласят аргументите на съдиите, предава Дойче веле.

zdf-imago

С решението си Конституционният съд постанови, че занапред политическите партии и държавата ще разполагат не с 44 процента, а само с една трета от местата в двата обществени съвета, които управляват медията. В мотивите към решението се казва, че така се укрепва свободата на медиите, заложена в германската конституция. „Обществено-правната телевизия не бива да се превръща в държавна“, аргументират се съдиите. Точно обратното – тази телевизия трябва да отразява всички аспекти на мненията, които циркулират в германското общество.

Повод за това фундаментално решение на Конституционния съд стана протестът на две германски провинции срещу една – според тях политически мотивирана – смяна на главен редактор. В свое становище по решението на Конституционния съд, от организацията „Репортери без граници“ заявиха, че и другите обществено-правни медии трябва да се освободят от прекомерната си зависимост от партиите и политиците.

Безпристрастността се цени

Факт е, че германците реагират много остро, когато политици се месят в работата на медиите. Болезненият опит от времето на Хитлер, пък и „присъединеният“ опит от ГДР са породили една особена бдителност към опитите за телефонно управление на медиите.

Освен спомената смяна на главен редактор, в последните години има поне още няколко случая, в които политици са се опитвали да спрат излъчването на телевизионни репортажи или са се оплаквали от – според тях – пристрастни позиции на журналисти в обществените медии. Тези опити обаче почти винаги са се обръщали срещу самите политици, а един от тях – тогавашният говорител на Християнсоциалния съюз, дори трябваше да подаде оставка.

Специално обществено-правните радиа и телевизии, чиято структура, е заложена още от британците и американците след Втората световна война тъкмо като спирачка срещу всякакви тоталитарни и авторитарни тенденции, имат изричната поръчка да стоят надалеч от държавата, да бъдат независими, да отразяват цялото многообразие на обществото и, което е много важно, да се грижат не само за развлечението, но и за ограмотяването на хората. А самите тези хора точно поради това им вярват и плащат радио-телевизионните такси, които никак не са малки. Годишно гражданите финансират обществените медии с над седем милиарда евро. А двете национални обществени телевизии ARD и ZDF /наред с частната RTL/ са най-гледаните. В Германия хората определено ценят професионализма и независимостта на обществените медии, които пък им се отплащат с добър продукт и с благонадеждност. Взетото от Конституционния съд решение допълнително укрепва този обществен договор между медии и публика.

 
 
Коментарите са изключени за Долу ръцете от обществените медии!