Всеки аргумент против електронното гласуване, значи страх да чуеш гласа на хората

| от |

Автор : Димитър Димитров (http://dimitrovblog.wordpress.com)

Публикуваме този текст без редакция с ясното съзнание, че той дава само една гледна точка по темата, която не обвързва по никакъв начин chronicle.bg. Готови сме да публикуваме всяко мнение по темата.

referendum

Независимо от позицията на всеки един от нас по отношение на предложените три въпроса от президента, важно е на фона на всичко случващо се в държавата да подкрепим желанието на Г-н Плевнелиев за произвеждането на национален референдум заедно с изборите за европейски парламент през м. май, защото това е тухла в разклатената стена на демокрацията.

Това за мен е тест! Тест за политиците, за да ни засвидетелстват, че религията им е повече демокрация или обратното – порочни и предопределени избори всеки път. Избори, решавани като математически уравнения в нечии тефтери… Смяна на Изборния кодекс на всеки 4 години, за да се актуализира, спрямо желанията и мечтите на съответните управляващи.

Проследих някои изказвания на български политици, от които се потвърждава общото схващане за нещата, а именно, че БСП, заедно със своите коалиционни партньори от ДПС и Атака са против демократизирането на изборния процес и отварянето му към по-широк кръг от хора. Бих попитал защо се страхуват да чуят гласа на хората, но ми писна да си задавам риторични въпроси. Струва ми се, и този път разговорът ще бъде изместен към политическото противопоставяне управляващи – опозиция, а тук става въпрос за думата на българските граждани.

Всички трябва да сме наясно с това, че всеки аргумент „Против“ значи едно – страх да чуеш гласа на хората. И това говорене идва от онези партии, които предложиха Делян Пеевски, а след това над 200 дни отказват да чуят хората, които не ги подкрепят. И продължават да не ги подкрепят!

Твърденията на зам.-председателя на Народното събрание Мая Манолова, че електронното гласуване е противоконституционно е откровена лъжа. То никога не е обявявано за такова от Конституционния съд.

В решение № 4 от 4 май 2011 г. по конституционно дело № 4 от 2011 г. Конституционният съд посочва, че „само за себе си електронното гласуване не е противоконституционно, бидейки вид дистанционно гласуване“.

Нормално е идеята за електронно гласуване да уплаши БСП и ДПС. Техните основни електорати ще бъдат обезличени от избирателния корпус у нас, който би се възползвал от правото си да гласува по електронен път, вместо да се реди на опашки в изборни секции.

А представяте ли си какъв обрат в изборния процес и изборните тенденции ще настъпи, ако с въвеждането на дистанционно гласуване се даде право на глас на нашите сънародници извън пределите на страната. Това са над 2.5 млн. българи, от които дори 1.5 млн. да участват в избори, резултатите няма да са такива, каквито БСП и ДПС искат да са.

Нека президентът инициира дискусии с участието на парламентарните партии, на извънпарламентарните, на неправителствените организации и гражданите. Нека ясно и публично се заявят позициите, за да знаят гражданите – кой за какво се бори.

Ние, от Движение България на гражданите, „крещим“ за промени в изборното законодателство, които ще демократизират процеса, вече почти 2 години . Още на 9 май 2012г., когато в Русе Меглена Кунева обяви, че гражданско сдружение „България на гражданите“ ще прерасне в политическо движение, тя заяви, че ще работим за създаване на електронно правителство и ще защитаваме идеята за електронно гласуване. След това инициирахме и проведохме пресконференция, посветена на промените в изборното законодателство, които биха гарантирали широко участие, особено за българите в чужбина и за хората с увреждания.

През м. юни 2012г., Г-жа Кунева излезе с отворено писмо до Росен Плевнелиев, с което го призова да инициира промени в Изборния кодекс, които ще бъдат гарант за провеждането на честни избори. Тогава Меглена Кунева завърши отвореното си писмо с думите „Крайно време е, пет години след приемането ни в Европейския съюз, гласът на хората в България да се чува, а не да се купува!“.

Почти две години след това писмо, президентът на Република България направи крачката към повече демокрация, но 7 години след приемането на страната ни в ЕС, за познатата партия, онази с над 100-годишна история, както и за онази другата, наричаща себе си балансьор е по-изгодно да купуват, а не да чуват гласа на хората. Така повече не може, а и не трябва!