Вино индустрията в кино индустрията

| от |

Виноделието привлича повечето знаменитости: почти всички известни спортисти, актьори, политици, фабриканти както и много представители на всякакви творчески професии имат земи и лозя за отглеждане на разни сортове вино.

brangelina-wine1

Côtes de Provence Rosé Miraval

Всички го правят с ясната мисъл, че за това хоби и увлечение ще трябва доста дълбоко да бръкнат в джоба си, тъй като вино-производството и виноделието е скъпо струващо хоби, подобно на яхтинга, авиацията и колекционерството на произведения на изкуството. Това впрочем никак не смущава знаменитостите. Те са преценили, че имат шанс похарчените пари да се възстановят, а второ – вино-производството все пак е доста съзидателно и отпускащо хоби. Понякога географията и разположението на звездното винопроизводство, зависи изключително от личните предпочитания, наследството, както и от произхода на човека. Например, Антонио Бандерас отглежда наследствени и купени по-късно лозя в родната си Испания, Жерар Депардьо прави същото във Франция, Мадона добива реколта в историческата родина на предците си – Италия. Или независимо от произхода им, някои звезди купуват лозя в калифорнийската долина Напа на цена от 200 до 400 хиляди долара за акър, или в други популярни за вино-производството традиционни места – Тоскана, Италия.

1

Жерар Депардьо

Всички хора участвуващи в виноделието и производството на вино може условно да разделим на две категории. Първата е страстно влюбените в напитката, които ни най-малко не се интересуват от някакви огромни печалби или пък изобщо от доходи, генерирани от мащабното промишлено производство на вино. Те просто искат да правят вино за себе си, за семейството и приятелите си. Това са например Стинг, Дейвид и Виктория Бекъм. Останалите знаменитости, които са значително повече, не се интересуват само от виното, но и от печалбите свързани с него. Това са намерилите вече своето място като напълно пълноправни участници сред големите компании производители на вино: Франсис Форд Копола, Кайл Маклоклан, Жерар Депардьо, Карол Буке, Оливия Нютън-Джоунс, Мадона, Лейди Гага.

Някои от звездите вече са успели да заслужат уважението даже и у потомствени регионални виноделци. Един от тях е Франсис Форд Копола, който отдавна е считан за кръстника на знаменитостите-виноделци.

През 1970-те години след колосалния успех на епопеята „Кръстникът“, режисьора започва да изкупува едно по едно лозя в долината Напа, Калифорния и постепенно се превръща в един от крупните земеделци и виноделци в района, произвеждащ милиони бутилки на година. Марките на знаменития Копола са „Niebaum-Coppola Estate“ и „Rubicon Estate“, а стойноста им е от 10 до 30 долара за бутилка. Експертите сомелиери са склонни да ги счетат за добри като качество, но пък и за малко надценени като стойност.

299268

Niebaum-Coppola Estate

Самия Копола е уверен в бъдещето на производството и казва че: „Калифорния следва да развива две индустрии – киното и виното. И затова специално произвеждам напитки от средната ценова категория, за да може всеки американец да си позволи вино от „Кръстникът“.

Но купувачите – това е едно, е бизнеса – съвсем друго. Това е така, тъй като във вино-индустрията се обръща много малко внимание чие име и изписано на етикета. Ако виното не е вкусно – никой няма да отчете Копола като добър винопроизводител и тогава нямат никакви оправдания нито производителя, нито доставчика или продавача, нито пък сомелиера предложил виното или пък специализираната за това гастрономическа преса.

Има обаче и такива изказвания: „Аз мисля, че много от тези „звездни“ вина са пълен боклук. Просто те са плод на много агресивен маркетинг. Някои наистина са отлични на вкус, но не са ми интересни като съотношение между стойност и качество, а и всичко се върти около името“ – казва нюйоркския сомелиер Дилан Йорк (Dylan York).

DSC_0299

Dylan York

Малко по-благосклонни са били сомелиерите при дегустацията на вино, произведено от звездната двойка Анджелина Джоли и Брад Пит. Опитаните екземпляри вино са били от френското им имение – „Шато Миравал“.

Добри отзиви дават разбирачите на напитката и за виното произведено от Жерар Депардьо – „Chateau de Tigne“, което актьорът от години пълни в бутилки в тандем с известни френски винопроизводители като Бернар Мегре (Bernard Magrez) и Мишел Ролан (Michel Rolland). Депардьо се отнася напълно сериозно към увлечението си към виното, което му се отблагодарява и се е превърнало в допълнителен доходоносен бизнес за него. Даже близки на актьора казват, че в различни документи той записвал в графата „Професия“ – „Актьор и виноделец“ – изравнявайки по някакъв си негов начин работата, която го е направила знаменит, както и хобито му, превърнало се във втора работа.

Певецът Стинг, който има лозя в Тоскана, Италия, понякога така се тревожи за реколтата си от грозде, че специално изкарва озвучителни системи и пее най-големите си хитове сред редовете от сочни чепки грозде. Неговата марка вино е „Tenuta il Palagio“ и периодично е удостоявана с едни от най-добрите отзиви и то от люти критици. Явно освен мотиката – и песните помагат. Самият Стинг и семейството му живеят от години именно във вилата си в Тоскана, която е съвсем близо до лозята.

tenutailpalagio

Виното на Стинг

Актрисата Дрю Баримор също се гордее с постиженията си във вино-производството, нейната марка е „Barrymore Wines“.

Карол Буке след покупка на земя за бъдещо шато, е чакала търпеливо няколко години, докато специалисти не обработят специално и не приготвят за вино-производство почвата в нейното имение на остров Пантелерия.
Холивудските звезди, които са включени в мераклийския клуб на винарите, постоянно си разменят съвети на тема „как трябва“ или „как не трябва“ да се прави това или онова. Буке първоначално е приемала препоръки от Жерар Депардьо, а Кейт Мос е говорила с часове със стария си приятел и опитен винопроизводител – Джони Деп, за да го поразпита къде е най-добре и струва ли си да си купи изобщо лозе.

image

Дрю Баримор – „Barrymore Wines“.

Достъпа до всички производители е открит, например всеки пътешественик може спокойно да разгледа базата на Копола – „Rubicon“. Е, вярно е че повечето туристи ходят там за да хвърлят едно око на статуетката „Оскар“, получена за „Кръстникът“, отколкото за разберат нещо за сортовете грозде.

Гости посещават и „Anta Banderas“ – както се досещате, тя е на испанския вино-производител Антонио Бандерас. Може да навестите и „Diamond Estates“, вино-завода на звездата Дан Акройд, която се намира на Ниагарския полуостров.

Наздраве!

Николай Крижитски

 
 
Коментарите са изключени за Вино индустрията в кино индустрията