Традициите не са това, което са

| от |

Наталия Гергова

Швейцарската традиция за опазване на банковата тайна превърна тази страна в най-голямата офшорна зона в света с активи от около 2 трилиона долара. Заради тази традиция швейцарските банки държаха 35-40% от световното управление на собствеността и имуществото на частните и юридическите лица. Така беше допреди година, когато Швейцария бе притисната от САЩ да подпише споразумение, че банките й ще предават вътрешна информация на органите в САЩ. Причината – разследване на Щатското министерство на правосъдието, според което 11 швейцарски банки са заподозрени, че са позволили на десетки хиляди богати американци да укриват данъци в тайни банкови сметки с милиарди долари скрити активи.
По ирония на съдбата банковата тайна е узаконена в Швейцария през 1934 г. по време на Голямата депресия. И пада, макар и частично, пак по време на финансова и икономическа криза.

Във вторник пък финансовите министри от ЕС се договориха банковата тайна в страните членки да отпадне през 2017 г. Това щяло да помогне в битката с укриването на данъци, които, според изчисления на Европейската комисия, нанасяли загуби за около 1 трилион евро годишно. Швейцария заяви, че ще свали банковата тайна не по-рано от 2018 година.

Дали обаче този трилион ще влезе в хазните на съответните държави? Надали. Можеше да се случи, ако банковата тайна отпадне едновременно във всички страни по света. Това няма как да стане. Ерго, хазните да забравят за трилиона. Той ще поеме в други, много и различни посоки.
В класацията по финансова секретност на офшорните зони за 2011 г. Швейцария е на първо място с индекс 1870,2, обаче има 78 точки за секретност. Да, ама Гана, Ботсвана и Дубай имат по 79 точки, Ливан – 82, Бахамите – 83, Белиз и Маршаловите острови – по 90 точки, Малдивите – 92 точки за секретност!
Така че швейцарската традиция няма да умре. Тя ще набъбне, дори в още по-съвършен вид, в офшорните зони на други континенти при други народи.

 
 
Коментарите са изключени за Традициите не са това, което са