Скокът на финансовите пазари и европейската икономика

| от |

Бисер Манолов (http://www.bissermanolov.com)

Не знам дали по-младите читатели си спомнят за най-великия баскетболист на всички времена – Майкъл Джордан. Неговата игра караше всички да приемат баскетбола не като спортна игра, а по-скоро като най-висша форма на проявление на възможностите на човешкото тяло. Той, Кралят, не тичаше по игрището, а демонстрираше съществуването на пълно съвършенство и сред нас, човеците. Той не скачаше, той просто летеше и гледаше отвисоко на останалите играчи, но никога с презрение, а единствено от позицията на осъзнатата дарба на Избрания.

The-100-Most-Iconic-On-Court-Photos-of-Michael-Jordan

През последните дни финансовите пазари все повече започнаха да приличат на скока на Майкъл Джордан. Движение само нагоре, без никакво падане. Всичко започва да изглежда прекалено лесно на фондовите пазари.

Толкова лесно, че хората които се занимават с търговия с акции, отново започнаха да сънуват милиони. Да, между другото, това е един изключително коректен индикатор за предстояща корекция на финансовите пазари. В момента, в който брокерите изместят в своите сънища еротичните картини с милионите долари, нещо определено не е наред.

Борсите в Европа пощуряха. Германският фондов индекс DAX се е запътил към магическото ниво от 10 000 пункта. Това показва единствено и само, че инвеститорите вярват в силата на германската икономика безрезервно, бих добавил и сляпо. Като всяка работа, която вършиш със затворени очи, и в конкретния случай бих добавил, че тук нещо не е наред. Периферна Европа, към която спадат държавите Португалия, Испания, Гърция и Италия, показа такова възвръщане на инвеститорското доверие през последните месеци, че за финансовата криза в тази част на Стария континент по-скоро вече се говори като за лош сън. Да, пазарите са освен късогледи, но и късопаметни.

Тук нещо не е наред

За пореден път ставаме свидетели на пълно игнориране от страна на инвеститорите на риска. Има тотален глад за доходни инвестиции. Какво става наистина?

Европейските акции започнаха да приличат на съвременното Елдорадо. Моделите за оценка на стойността на компаниите пак започнаха да се дънят. Всички показват, че на база на текущите пазарни нива компаниите са прекомерно скъпи, но всички продължават да купуват със затворени очи. Точно по този начин в България се наду балонът на акциите в периода 2006-2008 година, когато всички в държавата с грамотност, свеждаща се до това да си напишеш името без правописни грешки, „играеха на борсата“. Такава игра падна, че през 2009-2010 година банките масово започнаха да придобиват имоти на „играчи“, имали неблагоразумието да инвестират на фондовите пазари, чрез банкови кредити.

Разбира се, че настоящата еуфория на финансовите пазари си има и своето логично обяснение. Това определено е лихвената политика на централните банки, и по-точно тези на САЩ и Европа. Наводняването на пазара с купища евтини пари изобщо не достига до реалния сектор. Този обем бива насочен, от една страна, за покупка на държавен дълг и, от друга страна, за покупка на акции на фондовата борса. През месец юли предстои среща на борда на Европейската централна банка, на която по всяка вероятно ще бъде взето решение за ново понижаване на лихвените проценти.

Че накъде повече, биха възкликнали финансистите с по-консервативни възгледи! Това, че предстои охлаждане на финансовите пазари, за мен няма никакво съмнение. Дано да е само охлаждане, а не дълготраен северен вятър.

Изключително интересно движение стана с цената на десетгодишните италиански държавни облигации непосредствено след европейските избори. След като стана ясно за мощно изразения антиевропейски вот, станахме свидетели на масови разпродажби. Да, впоследствие цената им се възстанови, но това е симптоматичен признак за степента на достигнатата „чупливост“ на финансовата стабилност в момента. Това изцяло е валидно и за състоянието на българските държавни облигации. Финансовите играчи в България нямат абсолютно никаква алтернатива за инвестиране без поемането на прекомерен риск.

Гръцките банки успяха да се възползват

по най-добрия начин от наводнения с пари пазар. Само през последните месеци те набраха от инвеститори над 6 млрд. евро за увеличаване на капитала, като до края на годината ще наберат допълнителни 2,9 млрд. евро. Юробанк, която оперира и в България, емитира акции, като интересът на чуждестранните инвеститори бе за близо 7 млрд. евро.

Това, че нещо не е наред, става все по-видимо. Ще дам следните два примера. От Европейската комисия за пореден път издърпаха ушите на испанците поради прекомерния бюджетен дефицит за 2013 г. в размер на 6,7% от БВП. Според прогнозите на същата нивата на сакралния коефициент – държавен дълг към брутен продукт, през тази и през следващата година твърдо ще се задържат над 100%. Въпреки тези предупреждения инвеститорите с налудничава страст продължават да купуват испански държавни облигации. В Италия нещата изглеждат по сходен начин. За да покрие маастрихтските критерии за ниво на бюджетен дефицит и държавен дълг от Еврокомисията изчислиха, че през следващите пет години страната ще трябва да реализира бюджетен излишък от най-малко 5% на годишна база. Последното е твърде малко вероятно. Към настоящия момент италианското правителство се финансира на 2,9% на годишна база за десетгодишен период. Бих задал чисто риторичен въпрос: Вие бихте ли си купили италиански държавни облигации за такъв срок, които ще ви носи доходност от 2,9% на годишна база? Аз лично категорично не бих.

Това, че нещата в Европа стоят по някакъв начин странно, го показват и валутните пазари. През последните няколко седмици еврото рязко загуби от стойността си спрямо долара. Само допреди десетина дни то почти достигна нивото от 1,4 долара за евро. Към настоящия момент доближава нивото от 1,35 долара за евро. Тази тенденция определено ще се запази. До есента по всяка вероятност ще станем свидетели на нива под 1,30 евро за долар.

Какво означава това за българския лев?

В прав текст левът ще падне до нива над 1,5 лева за долар. Като се има предвид, че енергийните продукти, които България внася, се котират в долари, не е трудно да бъде направена прогнозата, че бензинът, газът и петролните продукти ще поскъпват. Ако трябва да обобщим тази тенденция с една дума, то тя е покачваща се инфлация.
В Европа икономическото възстановяване е изключително бавно за разлика от фондовия пазар. Както знаем обаче, за истинското здраве на една икономика не се съди от поредния исторически рекорд, който борсовите индекси покоряват, а от това, което става в реалния сектор. От срутващото се евро и ниските лихви най-добре се възползва германската икономика. Впрочем това го знаят вече и студентите от първи курс. Това, разбира се, че е добре и за българския износ, но най-вече за този, който е насочен извън европейските пазари.

За хората, които имат известни свободни средства и апетит към риск, бих препоръчал покупки на долари. Според мен от покачване на курса на долара ще бъде реализирана по-висока доходност, отколкото от лихвата по банковите депозити. Разбира се, че това е рискова инвестиция и не я препоръчвам за хората със слаби нерви, но си заслужава да се опита. Успех!

 
 
Коментарите са изключени за Скокът на финансовите пазари и европейската икономика