Шок! Ужас! Правят се опити за нормален политически диалог

| от |

Александър Николов

Вчера в страната ни, световноизвестна с германски ред и британски традиции в политическия си живот се случи нещо нечувано. Истински скандал взриви социалните мрежи!

Президентът, правителството и парламентарно представените политически сили са обсъждали вътрешнополитическата ситуация в страната и са направили опит за постигане на съгласие за дата за избори.

Rosen-Plevneliev-bulgaria

Нарушава се Конституцията на страната! Какви избори като няма оставка? А репортери и репортерки тичат след политиците и викат като ромката от онзи клип на Господарите „Когаааааа?“

Оставка ще има! Защо е сложен въпрос с много отговори, които са едновременно верни и грешни.

Явно обаче най-важният въпрос в държавата е „Кога?“. Като в онзи виц: Кои сме ние? Какво искаме? Оставкааааа! Кога я искаме? Сегаааааа!

Чудесно. Премиерът подава оставка сега и веднага! Парламента я гласува! Какво следва? Да видим какво казва Конституцията. Оставката е гласувана днес. 18 юни.

Чл. 99. (1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.

Президентът се забавя с цял един ден и връчва мандат на ГЕРБ на 19 юни, Бойко Борисов води тежки, но неуспешни преговори и връща мандата на 26 юни.

(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.

Президентът кани Сергей Станишев на 27 юни и му връчва мандат, който БСП връща след 7 дни тежки преговори, завършили с неуспех. Президентът кани лидера на ДПС Лютви Местан в понеделник 30 юни.

(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.

ДПС въпреки уменията си на балансьор връща този мандат на 7 юли и президента разпуска НС и назначава служебно правителство на 8 юли.

(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.

Избори за ново НС може да има най-късно 2 месеца след 8 юли, т.е. 8 септември, понеделник, по-вероятно 7 септември, неделя.

Чл. 64 (3) Избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното.

Ако някоя от политическите партии върне мандата по-рано можем да отидем на избори и на 24 или 31 август. С половината електорат на полето и другата половина на морето и задължителното гласуване, за което неистово реват безидейните политици няма да докара активността до 30%.

Какво се случи вчера? Политическите сили (парламентарно представените) се събраха при президента, за да се опитат да постигнат съгласие за по-приемлива дата. Убийте ме с камъни, но 12 октомври е по-нормална дата за избори от 24 август. 28 септември също. Ако повторим сметките от по-горе ще получим следното:

28 септември без 2 месеца е 28 юли. Тоест това е логичната дата за гласуване на оставката на Орешарски от НС.

След това гласуване се завърта процедурата по даване/отказ от мандати. Ако тя отнеме минимално време (няколко часа) президента назначава служебно правителство и разпуска НС. Изборите са на 28 септември.

Ако партиите се възползват от максималния срок даден им от Конституцията за реализиране на мандат датата се измества, най-късната възможна е 12 октомври.

Нарушена ли е Конституцията? Как да е нарушена? Решението на КСНС не е точно решение. Бих го нарекъл принципно съгласие между парламентарните партии за дата за избори в присъствието на президента. Това заседание не е по конституционна процедура и ако Орешарски не подаде оставка и НС не му я гласува, могат да се съберат още колкото пъти си искат в какъвто си искат състав и да се разбират за каквото си искат. А КСНС поначало не взема решения, а само изготвя становища и предложения.

Излезе ли КСНС при президента от правомощията си?

Закона за КСНС: Чл. 3. Консултативният съвет за национална сигурност обсъжда въпроси, свързани със:
1. външната и вътрешната политика на страната във връзка с националната сигурност;
2. гарантирането на гражданския мир, обществения ред, правата и интересите на българските граждани;
3. действията по пресичане или предотвратяване на възникнала опасност за националната сигурност.

Тук е толкова обширно, че само палачинките с Нутела дето исках от КСНС не влизат, и това не е сигурно…

В този смисъл не разбирам истерията, нали искахте прозрачност вместо задкулисни договорки. (можеха просто да пият кафе).

Оставка искаме (почти) всички. А колко от нас искат избори на 24 август?

А твърденията, че е скандално президентът, парламентарно представените партии и премиера да се договарят за дата за избори, мога да определя само като пълна липса на мозъчна активност (за да не използвам обидни думи). Кой да определи тази дата? Дайте да съберем Милко Калайджиев, Криско, Кобилкина, Сашка Васева и Николета Лозанова при Венета Райкова, може да ви се стори по-нормално и легитимно.

 
 
Коментарите са изключени за Шок! Ужас! Правят се опити за нормален политически диалог