Приказка от дъното на кратера

| от | |

Санторини е островът на белите къщи и черните плажове

Филип Данауи

Красота, родена от гнева на вулкана ­ това е гръцкият остров Санторини. Три хилядолетия след опустошително изригване, днес той е мечтата на туриста. Късче земя с форма на полумесец, окъпано в синева и белота, която заслепява от покривите на кокетни къщички и стотици църкви и параклиси. Храмовете тук са по няколко на всеки километър. Затова местните екскурзоводи гордо сочат Санторини не само като туристическа забележителност, а и като крепост на православието. Но тази приказка я пазят за накрая.

Попаднете ли на острова, първата история води към потъналата Атлантида. Според легендата тя била именно на Санторини и когато вулканът изригва през 1400 г. пр. Хр., загива цялата минойска цивилизация. Експлозията засяга дори съседния остров Крит. Според учените мощта била такава, че централната част на Санторини литнала във въздуха и на нейно място се образувала огромна калдера, която се запълнила с морска вода. Учените установили, че изригването взривило планина с височина 1300 м. Следи от чудовищната експлозия са открити в Египет и по цялото източно крайбрежие на Средиземно море. И днес на малкия остров Неа Камени, който се намира в калдерата, има активен вулканичен кратер.

Днес Санторини изглежда спокоен. И опасан с огърлица от скъпи и по-евтини хотели, таверни, барове, дискотеки, красиви плажове. Въпреки че островът е най-отдалечен от България, той е предпочитана дестинация за нашенците. И то не само за летовниците, а и за работещите там. Повечето собственици на хотели, заведения и магазини наемат българи, даже ги предпочитат пред кандидатите от останалите съседни държави. Срещнат ли свои, сънародниците ни са повече от любезни. Има обаче и такива, които крият произхода си заради факта, че са обслужващ персонал. Че българите са стабилна бройка там, личи от всяка будка за вестници. От всеки павилион наднича издание, отпечатано у нас, а на някои места се мъдри дори списанието „Жената днес”. Родна реч се лее във всички градове на острова. Даже и в Иа – най-отдалечения край на острова, но пък безспорно – звездата на Санторини. Уникално място с бели сгради, полегнали на самия край на вулканичния кратер. Според легендата Санторини се крепи на три крачета, а едното от тях се намира точно под Иа и при някое земетресение може да се отчупи и целият град да бъде потопен…

Заради вулканичния произход на острова земята на повечето места има специфичен червеникав цвят. По същата причина и плажовете са тъмни. Някои са червени, други – кафяви, а трети черни. Липсата на растителност обаче прави още по-натрапчив контраста между белите постройки и изключително тъмносиньото море. Най-красивото на този остров са невероятните панорамни гледки, които се разкриват от почти всяка точка на крайбрежието заради голямата надморска височина.

Най-широките плажове са на Камари и Периса. Известният Червен плаж, както и Белият плаж, Черният плаж и Плажът на влюбените, са близо до Акротири. Има и още множество селца като Пиргос, Мегалохори, Акротири, Фиростефани, където ви очаква пълно спокойствие. Горещият и сух климат на Санторини е оставил отпечатък върху природата. Растителността е оскъдна, представена главно от някои типични за Средиземноморието сухолюбиви храсти. Дървета се виждат изключително рядко и може да се каже, че почти липсват. Изключение правят някои дребни декоративни растителни видове, които се откриват в прекрасните градини пред вили и хотели.

Обикаляйте с ATV

За придвижването из острова може да наемете малка кола или ATV за около 30 евро. Хубаво е да се запишете и на някоя от екскурзиите, които се предлагат от местните туристически агенции. Така може да видите много повече, като задължителни спирки са Плажът на влюбените (намира се близо до Акротири), плажовете в Камари, Армени, Периса и Кокини (известен още като Кокини паралия), манастирът на пророк Илия ­ най-високата точка на острова, да съзерцавате залеза в Иа, да посетите крепостта Пиргос, селцата Пиргос и Мегалохори. С редовен автобус срещу билет от 2 евро може да стигнете до столицата Фира, но за предпочитане е да ви организират екскурзията до остров Неа Камени и калдерата на вулкана.

Цената за късче от рая

За да зърнете най-романтичната дестинация в цяла Гърция, се налага доста да попътувате. Островът, наричан от гърците още Тира, се намира на 128 морски мили от Атина. Ако сте с автобус, не ви мърдат 12 часа, и то само до Атина (с ферибот още 8), а ако сте със самолет, най-напред трябва да стигнете до столицата, а оттам ви очаква един час с метро от летище „Елефтериос Венизелос“ до пристанище Пирея, и за финал 8-10 часа с ферибот. Някои български туристически агенции предлагат и директни чартърни полети от София до Санторини. С чартърния полет забравяте за отегчителното пътуване с автобус, прекачванията от самолет на самолет, а също така се предлага и настаняване в приличен или по-луксозен хотел. Все пак пътуването до Санторини не е от евтините оферти за Гърция. Около 340 евро на човек излизат 4 нощувки в тризвезден хотел, като цената включва и самолетните билети с летищни такси. За хотел четири или пет звезди плащате между 590 и 765 евро ­ на човек. Ако искате да наемете голям апартамент с изглед към морето – пригответе си около 930 евро.

ИНФО ГИД

Санторини е известен не само с романтиката и залезите, а и с прекрасното вино. На една от организираните екскурзии ви отвеждат директно в Музея на виното, който е толкова живописен, че те пренася в Средновековието. Живи картини с кукли хора пресъздават обичаите и порядките в създаването на сакралната напитка. След забележителната разходка имаш възможността да дегустираш четири вида вина, а също така може да се сдобиеш с бутилка на цени от 10 до 50 евро.

Не може да пропуснем и факта, че кухнята на острова е една от най-вкусните. Храната е страхотна и разнообразна – от морски дарове до гръцки гозби, от които може да си оближеш пръстите.

Изключително приятни са и вечерите, прекарани в Камари, което е едно от крайбрежните градчета. По плажната ивица едно до друго са разтворили вратите си всякакви заведения и магазинчета, които обаче са стилно подредени и сякаш са на мястото си, без да дразнят окото. Няма ги и излишните сергии, които срещаме например по родното Черноморие. В края на градчето се издига внушителна скала, а точно от другата є страна е Периса ­ градче, носещо ново очарование и история. Плажът там обаче не е от пясък, а от огромни каменни плочи, които изведнъж свършват в морето и образуват доста страховит праг.

 
 
Коментарите са изключени за Приказка от дъното на кратера