Политическа слепота и блъф с превръзка на очите

| от |

Бисер Манолов, www.bissermanolov.com

Все повече анализатори започват да си задават въпроса: Какво наистина представлява проектът „Южен поток“? Видно е, че дефиницията „чист бизнес“ за него е повече от неподходяща. Ако му поставим единствено табелата „гео политическо оръжие“, също така клоним към крайно погрешно определение. Смятам, че точно в този момент проектът най-точно би бил определен като смес с газово-геополитически-реваншистки произход, със слаби оттенъци на чист бизнес. При това положение никой не трябва да бъде учуден, че въпросният проект не се случва.

В България темата просто се оказа „разкошен повод“ за мигновено разделение на обществото на русофили и русофоби. Колко сме наивни! Като начало „Южен поток“ не е българо-руски проект, това първо. Второ, цената на „Южен поток“ се движи около 23 млрд. евро, която в момента е абсолютно непосилна за руската хазна. До този момент категорично липсват публично оповестени стойностни показатели, които да бъдат коментирани чисто експертно. А, да, забравих анонса на г-н Путин, че България ще губи по 400 милиона евро на година. Защо не каза поне, че загубата ще нахвърли 1 млрд. евро годишно. Второто някак си

звучи по-мащабно,
по-руски

Моята позиция по темата е изцяло в съответствие с европейските стандарти и ще представя аргументите си в тази посока. Много тъжно се получава, когато гледаш родни политици от левия спектър на политическото ни пространство, които вкупом ревнаха след покер хода на Путин с лозунги за революция и национално предателство.

Нека да си припомним основните принципи за функциониране на Третия енергиен пакет, който Европейската комисия представи още през вече далечната 2007 година. Нека също така да се опитаме да разгледаме ситуацията около „Южен поток“ през призмата на европейската енергийна стратегия и тогава да режем с ножицата за крайни оценки. Според оценката на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу от 2007 г.: „Общият енергиен европейски пазар ще подсигури честни цени, независимост на доставките и ще увеличи конкурентоспособността за всеки един европеец, за всяка една компания. Всеки един европеец ще може да си из- бере сам доставчика на газ.“ За постигането на тези цели от ЕК бяха набелязани няколко важни стъпки.

Първо, отделяне на собствеността върху преносната инфраструктура.

Второ, доставчици от трети страни трябва по категоричен начин да заявят съгласието си за използване на пренос-
ната им мрежа от всички участници на пазара.

Трето, търговия „през граница“ на електричество и газ между европейските държави. Точно този подход ще позволи изграждането на единна европейска енергийна система, която е безусловно най-добрата гаранция за диверсификация на доставките и конкурентоспособност на енергийните цени.

Четвърто, комисията ще промотира съвместна колаборация и инвестиции между европейските държави в стреме-жа за изграждането на Европейска мрежа на системните оператори.

Пето, по-голяма прозрачност при обмена на информация между производители, доставчици и потребители, което ще

възпрепятства пазарни
манипулации с цените

Шесто, нарастваща солидарност чрез свързване на националните преносни мрежи в обща система.

Това са в най-общ порядък принципите на Третия енергиен пакет, който ЕК предложи през 2007 г. Някой от вас случайно да е запознат с руската позиция за спазването на европейското законодателство, въведено с Третия енергиен пакет при изграждането на „Южен поток“? Аз лично не. Някой от вас да съзира в тези принципи каквото и да е политиканстване? Аз лично не, виждам само и единствено стъпки в посока максимална защита на интереса на крайните потребители. И тъй като вече казах, че проектът „Южен поток“ е руско-европейски, не виждам нито едно основание г-н Путин, по най-недипломатичен начин, за пореден път да си позволява ди- ректни нападки към България. Знаете ли как „Южен поток“ ще започне веднага? Не се шегувам. Това е чрез подписването на декларация между Русия и Европа, че „Южен поток“ ще бъде изграден в съответствие с европейските норми и стандарти. Точка!

Не знам дали има успешен играч на покер, който блъфира с превръзка на очите, или казано в контекста на „Южен поток“, да блъфира при наличие на политическа слепота в напреднала фаза. „Южен поток“ няма да има. Ще строим „Турски поток“, отсече Путин и явно вече мисли как да построи газопровод през Марианската падина. Само да припомня, че мегапроектът за доставки на газ от Сибир към Китай, възлизащ на 400 млрд. долара, вече се забавя. Турция и Русия имат изключително сложни политически взаимоотношения. Напоследък най-вече заради Сирия. Путин безрезервно подкрепя режима на Асад, който до момента струва 200 000 човешки живота, Анкара е потънала в проблеми със сирийската бежанска вълна. Нямам идея дали е възможно да се прави бизнес на държавно ниво, тотално игнорирайки политическите различия. Путин твърди, че може – е да де, но той твърди също така и че в Украйна няма руски войници.

Турция ще получи 6% по-ниски цени на синьото гориво. Само да ви кажа, че и Китай получи зашеметяващо ценово предложение, за да отекнат фанфарите за многомилиардната сделка в света. Това са стари прийоми с привкус от периода на студената война. Знаете ли обаче къде е разликата? Предателят, наречен интернет. Имам предвид „предател“ от позицията на г-н Путин. И какво казва Предателят? Икономическият министър на Русия прогнозира, че за 2015 г. икономиката на страната ще потъне с 0,8%. Няколко часа по-късно тази публикация на

сайта на
Министерството на
финансите бе изтрита

Ах, този предател! На сайта на руската централна банка може да бъде намерена информация, че от 2008 г. насам нетният размер на чуждестранните капиталови потоци непрекъснато се свива. За 2014 г. сумата ще бъде минус 120 млрд. долара. Прогнозата за 2015-а ще бъде за „напуснали“ нови 90 млрд. долара. Нарочно споменавам тези числа, защото за нови газопроводи просто трябват огромни количества пари, а те са дефицитна стока за руския бюджет. Хората, които владеят бойните изкуства, никога не атакуват първи. Според тях това издава страх. Аз бих добавил – политическа слепота.

И така, дали България има нужда от европейско-руския проект „Южен поток“? Всеки нормален би казал – да. Дали България има нужда от някакъв договор за изграждане на някаква газова тръба между Русия и България? Всеки още по-нормален човек би извикал – не, не и пак не.

P.S. За троловете, които ще ме полазят след публикуването на статията, моля най-учтиво да се отнесат с уважение към майка ми, тя няма нищо общо с този материал. Благодаря!

 
 
Коментарите са изключени за Политическа слепота и блъф с превръзка на очите