Пътят на една неновина за изчезването на българите до нюзфийда ви

| от |

Вероятно сте се сблъскали във Facebook със скандалния доклад на еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан, озаглавен “България след българите”. Той включва драматични констатации за демографската криза в страната и прави мрачна прогноза за изчезването на българите. Съдържа и обяснение как ЕС щял да създава програма за„заселване на територията на България с европейски граждани от останалата част на съюза“.

Най-скандалното в този доклад е, че той не съществува. И никой дори не се е запитал защо продължават да се споделят тези думи на Хан, който от години не отговаря за регионална политика. Нито някой се е опитал да го потърси в оригинал.

Фалшивата новина се появява през 2013 година в сайта „Бъзикилийкс – Истината такава, каквато можеше да бъде!? ~ Или частна теория на НЕвероятностите!“, по-известен като neverojatno.wordpress.com. Tова е същият сайт, който през 2012 година даде храна за размисъл на медиите с напълно фалшивото интервю с Умберто Еко за българите.

Четири години след появата си, новината за еврокомисаря и неговия доклад заживя нов живот. Тя беше споделена от няколко сайта с маргинални имена, мина през фейсбук профила на всеки родолюбец. С това тази неновина намеква, че чужденците от Западна Европа за заплаха за териториалната цялост на България.

Опитахме да проследим „новината“, за да разберем откъде творчеството на „Бъзикилийкс“ от 2013 година намира пътя си до нюзфийда ни. Ако потърсим информацията през Facebook, оказва се, че първите публикации по темата е от 8 февруари, когато текстът излиза подписан от Минчо Минчев в сайта pogled.info – известен ляв сайт с проруска насоченост. Текстът се появява с въведение, в което се посочва име на доклада на немски (и уточнението, че не може да бъде намерен), придружено от въпроса защо подобна информация се крие. Новината в pogled.info има 1800 споделяния/харесвания във Facebook.

Untitled

Темата за „доклада“ бива повдигната и в интервю на pogled.info с проф. Иво Христов – водач на листата на БСП в Пловдив. Той коментира темата така, сякаш е истина и дори нарича еврокомисаря (който едва ли е подозирал, че е автор на подобен текст) е „платен драскач“, а всеки, който като него, говори за манталитет, „крие нещо отдолу“.

поглединфо

В същия ден фалшивата новина с пълния текст на „доклада“, започва пътя си и в сайта bultimes.com– отново с проруска насоченост, който често произвежда скандални новини – най-често антизападни и антиимигрантски. Там „докладът“ получава 343 споделяния/харесвания. В същия ден фалшивата новина е споделена още в сайта onovini.com и в сайта pan.bg (едно от известните издания на военна тематика). На 11 февруари излиза в paralelnews.bg, на 12 февруари се появява в snaiper-bg.net. Текстът излиза и в budnaera.com. На 13 февруари излиза в SOSновини.bg. На 14 февруари се появява и в bgr.news-front.info (сайт, в който част от съдържанието е на руски),bradva.bg и в новинарския поток на всеки потребител на социалната мрежа. И не само това – съдържанието на несъществуващия доклад започва да се споделя от потребители и без източник – директно като статус във Facebook.

Capture

Така, без по какъвто и да е начин да се потърси верификация на информацията, създадената от „Бъзикилийкс“, невярна новина се превръща в „истина“ в съзнанието на всеки потребител, който я е видял в социалната мрежа.

Фалшивите новини не са нещо ново и фактът, че споделяната масово невярна информация е на 4 години, го доказва. През 2016 година те достигнаха нови нива, като мнозина обвиниха именно тях за победата на Доналд Тръмп в САЩ, след като дори негови приближени споделяха „fake news“ през профилите си в социалните мрежи.

Фалшивите новини лесно хващат вяра – вместо факти, те използват съществуващи страхове и предразсъдъци. Представяйки онова, от което хората се притесняват, като истина, те го легитимират. Така, облягайки се на утвърдени стереотипи и тайни страхове, те карат читателя да вярва в нещо, което няма обща с реалността. Същото е и в случая – темата на фалшивия доклад е демографската криза – сериозен проблем, който се задълбочава, а страхът от обезлюдяване живее в главите на мнозина българи.

Насаденото от социалистически режим в България недоверие към мейнстрийм медиите и убеждението, че те споделят само удобна на властта информация, отпраща мнозина към маргинални сайтове и блогове за „алтернативни факти“. Така традиционните медии губят авторитета си и вместо тях читателят лесно се доверява на „новини“, създадени с хумористична цел.

Няма как да не направи впечатление фактът, че фалшивата информация в случая е споделена предимно в сайтове, които често биват обвинявани в участие във воденето на пропагандна война и неведнъж са били уличавани от споделяне на материали със спорна автентичност.

Затова, когато видите в социалната мрежа споделена „скандална“ новина, обърнете внимание кой е нейният източник. Ако в него няма информация за екипа на медията, имайте едно наум.

Преди да се оставите на предразсъдъците и страховете си, задайте си няколко и контролни въпроса, за да проверите дали прочетеното може да е истина. Първият от тях винаги трябва да е дали в свят, в който кратката афера на Бил Клинтън с Моника Люински скоростно стана световно достояние, може да бъде скрито нещо толкова голямо като доклад, който вече обикаля интернет пространството?


* Заради вирусната неновина комисар Йоханес Хан беше принуден да обясни, че не е правил никакви изявления по адрес на България.

От Представителството на Европейската комисия в България изпратиха съобщение до медиите, в което уточняват, че Йоханес Хан, комисар по въпросите на Европейската политика за съседство и преговори за разширяване, никога не е правил изявления с негативен характер относно България. Дори напротив, следва да се отбележи, че в рамките на мандата си като комисар по регионалната политика на ЕС от 2010 г. до 2014 г. той допринесе за реформите в страната с цел устойчивата й модернизация. Цитатите с анти-българска насоченост, които му се приписват, не отговарят на истината и имат за цел да дезинформират и създават анти-европейски настроения в обществото. (оновено в 13:34 ч. на 15.02 )

 
 
Коментарите са изключени за Пътят на една неновина за изчезването на българите до нюзфийда ви