Многократни пелени – за и против

| от |

Калинка Михайлова през последните 10 години работи в банка, където се занимава с обучение на служители.kalinka mihailova Води многобройни семинари за продуктови обучения и т.нар. soft skills знания, а също така провежда онлайн обучения. Самата тя става отново ученичка, когато излиза по майчинство. Присъства на множество лекции и курсове за настоящи и бъдещи родители, прочита солидно количество литература за отглеждането и възпитанието на деца. Обогатява придобитите знания ежедневно в отлеждането на своето малко дете, а практиката е най-добрия учител. В поредица от статии споделя своя опит в полза на младите майки.

Още от Калинка Михайлова


Майките си говорят. По градинки и по форуми споделят как отглеждат децата си. Най – честите теми са за кърменето, захранването, за обличането (навличането) на бебетата, за създаването и спазването (или пък не) на режим на децата и др. Всяка майка има свое виждане по тези въпроси, мненията често се разминават и всяка яростно отстоява разбиранията си. Има обаче една тема, при засягането, на която, обикновено настава тишина и бързо сменяне на темата – за употребата на многократни пелени. Не са много майките, които ги ползват, а дори болшинството не знаят какво е това. В повечето случаи правят погнусена и учудена физиономия. Асоциацията, която много хора правят е с чаршафоподобните пелени, с които са повивани майките ни, изтощително пране на ръка и отрупани простори. Не е чудно, че хората имат такава грешна представа за многократните пелени (или памперси, както сме свикнали да ги наричаме), след като няма предлагане на такива в детските магазини. Трудно е да се намерят многократни пелени на друго място, освен в онлайн магазините.

Многократните пелени всъщност са нещо средно между стандартен еднократен памперс и гащички. Изработени са от текстил, а не от найлон. Имат вътрешна абсорбираща част и външна непромокаема (за да не се мокрят дрешките на детето). В зависимост от материала на най-вътрешната им част, може да държат дупето на бебето напълно сухо или пък да му е мокро (ако целта на майката е да отказва детето от памперса). Най-общо се делят на 2 вида – тип джоб и състоящи се от две части. Състоящите се от две части имат вътрешни попиващи гащички и още едни горни непромокаеми. Тип джоб са едни гащички, които са непромокаеми и в тях се слагат попиващи подложки. В зависимост от това дали подложките са зашити към гащичките или не, последните може да бъдат т.нар. „всичко в едно”.

Идеята на многократните пелени е да бъдат изпирани след всяка употреба и съответно използвани неограничен брой пъти (докато умалеят или детето почне да ползва гърне/ тоалетна и памперса стане излишен). Многократните пелени могат да бъдат в размери, съответстващи на възрастта, но има и такива, които са универсален размер и могат да се ползват от раждането до гърнето. Последните са добра инвестиция и се изплащат многократно. Прането на тези памперси не е трудно. Повечето майки, които ги ползват, ги изпират в пералнята, заедно с другите дрешки на детето, като преди това изхвърлят „твърдите” изпражнения в тоалетната чиния и ако се налага ги изплакват под течаща вода. За улеснение на изхвърлянето на „твърдите” отпадъци, може да се използват допълнителни хартиени подложки, които са биоразградими и изпражненията се изхвърлят заедно с тях, а пелената остава само мокра.

Като всяко нещо, използването на многократните пелени има своите позитивни и негативни страни, спрямо използването на еднократни такива.

2
В таблицата не е обяснена една съществена подробност за многократните пелени и тя е, че те не са чак толкова абсорбиращи, колкото еднократните пелени, те трябва да се сменят по-често, защото опасността от протичане при тях е по-голяма. Би могло да се постигне и по-голяма попивност с добавяне на допълнителна подложка, но тогава дупето на бебето ще стане по-обемно и малко или много това ще затрудни движенията му. Целта на повечето майки, които ги използват е да предпазят детето от подсичане. Особено през лятото еднократните пелени много запарват, а многократните са „дишащи” и съответно комфорта на бебето с тях е много по-голям. Както многократните, така и еднократните пелени имат своите предимства. За през нощта, за на гости и за дълги разходки, еднократните пелени са по-удачния вариант. Съчетаването на двата вида, в зависимост от ситуацията е може би най-разумния подход!

 
 
Коментарите са изключени за Многократни пелени – за и против