Кой надува балона?

| от |

Владмир Каролев (http://karolev.com)

През последните години наблюдавахме надигащата се вълна на първосигналната и често наивна реакция да се обвини частния сектор и особено банките за надуването на всякакви финансови балони, било то реални или дори въображаеми. Човек изпитва особено удовлетворение, когато види как истинските числа опровергават политическите лъжи и доказват недвусмислено колко големи измамници са политиците. Следващата впечатляваща графика от McKinsey и BIS представя разпределението на финансовите активи по клас и динамиката им през последните 20 години.

Screenshot-19.5.2014-г.-15_04_16

Какво научаваме от графиката?

  1. Първо, количеството финансови активи изглежда абсурдно високо спрямо цялостната икономическа активност, но, всъщност, това не е съвсем така, когато се вземат дългосрочните перспективи за растеж. Между 2000 и 2014, световната икономика се очаква да нарастне от 32.7 трилиона долара на 76.6 трилиона, т.е. увеличение с 135%. За същия период, финансовите активи са се увеличили с 124%.
  2. Интересното, обаче, е в разпределението им и огромното наклоняване към дълг и то публичен дълг. Обемът на публичния дълг за гореспоменатия период се е увеличил с 243% – почти двойно спрямо икономическия растеж! Облигациите на частните финансови институции са се увеличили с 144% – по-бързо от икономическия растеж, но далеч от гигантското увеличение при държавния дълг. Частният дълг на нефинансовите фирми се е увеличил с 112%, т.е. по-бавно от нарастването на икономиката. Цялостният дълг се е увеличил също с 144%. Тоест, слонът в стаята е безсъмнено държавният дълг – гигантско нарастване, свързано безсъмнено с огромното раздуване на социалните държави в Европа и противоречивият им растеж, захранван с държавни дългове и консумация, дълговото безумие в Япония и критичното повишаване на държавния дълг в САЩ.

Тези изводи се виждат добре и в следваща графика, изобразяваща стойността на световните финансови активи като процент от световната икономика:

Screenshot-19.5.2014-г.-15_16_26

Изводът е ясен – ако търсите виновника за дълговите и финансови балони, погледнете към най-близкия финансов министър и централна банка.

*Статията е частичен превод на блог пост от Константин Гурджиев, пише авторът Владимир Каролев

 
 
Коментарите са изключени за Кой надува балона?