Глобално затопляне или периодичен цикъл? Всъщност, на кого му пука?

| от Адриан Владимиров |

В следващите редове ще изкажа преди всичко лична гледна точка, която ще се постарая да обясня коректно и да предоставя доказателства за думите си. С написаното не изявявам претенции за научен труд, нито налагам собственото си мнение, четете и правете изводите си сами за себе си.

От време на време се чува от нечие правителство или държавно управление, че ще се вземат мерки относно промените в климата като намалят/сведат до минимум/спрат използването на дезодоранти, вземат мерки за увеличаването на електромобилите на пътя, инвестират в зелена енергия и прочие. С този темп на признание на проблемите пред широката общественост нещата никога няма да се подобрят, камо ли – оправят. Проблемът с климата е известен отдавна, като все още никой не е застанал и не е казал, че проблема е чисто в парниковите газове, които индустрията бълва и постоянно увеличава или е заради многогодишен цикъл, в който планетата влиза и излиза регулярно, за което също има доказателства.

1

Можете да видите нагледно температурната промяна в графиката отгоре. Графиката е взета от тук: http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/, очаква се информацията да е достоверна.

Колкото до ледените епохи и промените в климата в дългосрочен план – обяснение на това може да се търси в т.нар. цикли на Миланкович. Няма смисъл да ви преразказвам информацията от Wikipedia, за това ще разкажа накратко – става въпрос за промяната на наклона на оста на Земята. Той се изменя постоянно с времето, като тези колебания са в рамките на около 2 градуса за няколко десетки хиляди години, но са напълно достатъчни, за да предизвикат ледена епоха. На всеки 12 хиляди години в Северното полукълбо лятото настъпва през декември, а зимата – през юни. Тези промени не са нещо, което се случва за една нощ, случват се с течение на времето. Ако сте по-любознателни можете да се запознаете подробно с явлението в английския вариант на Wikipedia. Колкото до достоверността на информацията – трудовете на Милутин Миланкович относно това са от началото на 20-ти век, като достоверността им е доказана и приета от науката през 1970 г.

Не е изключено проблемът и да е комплексен и и двата фактора да имат пръст в настоящото положение, но се вижда какво се случва – все по-силни урагани, все по-силни засушавания на различни точки от планетата, за които това не е характерно. До някъде е проблем, че имаме данни за валежите само от последните 100-тина (може би и по-малко) години, но въпреки това има и други методики за определяне на това кой период от историята на планетата ни с какъв климат се е характеризирал. Вероятно повечето от вас, които са на възраст поне 25 години са учили в училище в часовете по география, че Килиманджаро е единственият планински връх на континента Африка, на който има сняг. Действително е така. С една малка подробност. Не си представяйте снежни върхове и ски писти ала швейцарските Алпи. Съществуват невъобразим брой доклади, въз основа на които снегът и ледниците на Килиманджаро ще изчезнат според някои още през 2015-та, според друго до 20-50 години. Езерото Чад също е било огромно. Да, било е. Ал Гор е американски вицепрезидент, който в книгата си „Неудобната истина“ е описал доста добре какво се случва – езерото изчезва и за новоразкрилите се сухи площи възниква териториален конфликт сред близките страни.

2

Има ли нужда от повече примери ? И аз мисля, че няма.

Решение ?

Както казах и по-рано – никой не е излязъл отпред с ясно решение на всички тези проблеми. Лично според мен решението е в намаляването на използването на изкопаеми горива. На не едно място е казано, че планетата ни получава достатъчно енергия от Слънцето за 1 минута, че да задоволи енергийните ни нужди за цяла една година. Явно има някакви конструктивни, правителствени и каквито още се сетите пречки това да се осъществи и в рамките на следващите 5 години (съвсем образно казано) да спрем да плащаме за електроенергия. Всеки ден виждате вятърни мелници, някой около вас говори за ВЕЦ, термо помпи, слънчеви панели и всякакъв друг тип начини за добиване на електричество, който е тотално безплатен. Да, плащате си за слънчевия панел, плащате си за термо помпата, но енергията, която идва е безплатна. Не струва нито цент. ВЕЦ-овете са хидросъоръжения, които изискват огромни инвестиции, за които е казано и доказвано, че за период от около 10 години се самоизплащат и след това работят за нас. До скоро из интернет пространството се виждаше картинка, на която е изобразено парчето земя в Африка, което е нужно, за да се захранва цялата ни планета с електричество постоянно.

В събота започва Openfest, на който мой приятел ще изнесе лекция относно self-sustainable жилище, което е изградено от scrap materials. Идеята е за жилище, което ще е с ниска цена за изграждане и същевременно ще бъде възможно да се поддържа само и да бъде напълно off the grid – собствен ток и собствена вода. И за капак всичко това ще може да бъде контролирано от смартфон/таблет/whatever you like device от разстояние. Лекцията е в събота, 01.11 от 14:30 ч. в зала София, Интерпред. На който са му интересни тези неща може да отдели час-два и посети събитието.

Реално има много начини за автоматизация на едно жилище, дори не само на жилище, ами на цял град. Чрез по-умно разпределение на мощности през нощта или други моменти, когато тя не е нужна към други предприятия или потребители, за които е от по-голямо значение могат да се спестят средства и време. Т.нар. IoT (Internet of Things). Вграждане на умни сензори в улиците, в електрическите и интернет мрежи, в колите, в домакинствата – въобще навсякъде. Всички тези малки джаджи съставят огромна мрежа, която буквално усеща къде какво се случва и с тяхна помощ и някакъв графичен интерфейс могат да се постигнат завидни резултати. Умен трафик контрол, засичане на аварии преди критичната им точка и реалното авариране и каквото още се сетите. Има не едно видео в интернет, което демонстрира възможностите и качествата на подобен тип системи, апелира за тяхното внедряване, а в някои случаи дори показва реалното им действие във вече изградени такива мрежи и съоръжения.

Според мен, а и не само, именно в този тип системи е бъдещето. Въпросът не е в това да сте бунтари и да скачате срещу системата, да се опитате да я подобрите. Или ако не ви харесва тази гледна точка – направете го за себе си. Жилище в планината с желаната от вас гледка при отсъствие на сметки за ток и вода, скъсани жици заради сняг или някой пиян багерист е прекъснал тръбата за вашата улица. Тези неща имат хиляди приложения, стига да започнете да мислите outside of the box.

Надявам се един ден хората с парите да започнат да слушат хората с акъла, за да се решат проблеми като тези с питейната вода, електричеството и дори храната на места, на които едно или повече от тези неща липсват. А такива места има и то не малко.

 
 
Коментарите са изключени за Глобално затопляне или периодичен цикъл? Всъщност, на кого му пука?