Ал Гор: Европа губи влияние

| от |

6a1e94d60

Европа се намира на прага на исторически упадък на своята власт, влияние и съкращаване на перспективите за бъдещето.

Европа

Началото на този процес беше поставено със създаването на еврозоната, в рамките на която политическите лидери не успяха да осъществят необходимата финансова и политическа интеграция. Този пропуск доведе до сериозна политическа и икономическа криза, която до ден-днешен остава неразрешена.

Европа има два изхода:

1. Тя може да признае провалилия се експеримент със създаването на еврозоната и рязко да намали броя на страните, които заедно с Германия и Франция, да останат във валутния съюз. Това ще струва скъпо на тези, които ще трябва да излязат от него. Но в същото време ще укрепи дееспособността на останалите участници в еврозоната.

2. Този вариант предвижда бърз и смел преход към истински съюз в Европа. За осигуряването във всичките 28 държави-членки на ЕС сходен жизнен стандарт Германия ще трябва да похарчи значителна сума пари. В близко бъдеще подобен вариант не може да се реализира по политически причини.

Америка

САЩ извършват мащабна шпионска дейност, в която участва не само Агенцията за национална сигурност /АНС/. Митническите служители имат право да копират базата данни от частни компютри без каквато и да било причина. Администрацията субсидира поставянето на камери за следене. Те се поставят върху патрулните коли, които фотографират номерата на всички, които попадат в полезрението на тези коли. Страхът пред терористичните атентати изглежда неоспоримото оправдание за следеното, осъществявано от държавата. А само до преди няколко години мащабите на това следене биха предизвикали шок сред мнозинството американци.

Не смятам, че САЩ са полицейска държава. Казвам само, че днес наблюдаваме такъв прогрес в областта на техниката, че в случай на злоупотреба с нея може да възникне опасност от превръщането на демократичната страна в полицейска държава. Не трябва да допускаме частният живот на гражданите да бъде изложен на опасност. Но не трябва да се паникьосваме. В историята на САЩ е имало много и различни периоди, в които политиците са се опитвали съществено да ограничат гражданските права. Така е било и при Удроу Уилсън, който е въвел расовата сегрегация в армията, и по времето на сенатор Джоузеф Маккарти, който прекалено силно се е увлякъл в борбата против комунизма. След всички тези фази са следвали периоди на защита и разширяване на гражданските права. Убеден съм, че това предстои и в бъдеще.

Европа, Америка и споразумението за свободна търговия

Привърженик съм на свободната търговия и бих приветствал създаването на общ вътрешен пазар от ЕС и САЩ. Това би довело до създаването на голям брой работни места от двете страни на Атлантика и ще позволи да се компенсира загубата на работни места в резултат на внедряването на роботите и автоматизацията, както и изнасянето на работни места на Изток. Бих подкрепил също така стъпки, насочени към това в едно подобно споразумение да се включат определени стандарти, преди всичко в земеделието и защитата на климата. /БГНЕС

––––

Ал Гор е американски политик, преподавател, бизнесмен и природозащитник, лауреат на Нобелова награда за мир през 2007. Той заема 45-я вицепрезидентски пост в администрацията на Бил Клинтън от 1993 до 2001 г. Преди това е бил в камарата на представителите и сенатор от щата Тенеси. Статията е публикувана във „Виртшафтсхойте“.

 
 
Коментарите са изключени за Ал Гор: Европа губи влияние