6 съвета за връзката ви, които повечето хора смятат за грешни

| от |

1

1. Оставяйте някои конфликти неразрешени

Джон Готман е известен с изследванията с, в които “разрязва на парчета” проблемни връзки, пише пише Марк Мансън в блога си . За целта той закача на двойките всякакви видове биометрични устройства и измерва активността им докато те си говорят за техните проблеми. Също така той разглежда езика на тялото и кои думи се използват в разговорите. Всички тези данни се съчетават и Готман е в състояние да предскаже дали бракът ви е наред.

Неговата техника се хвали с потресаващите 91% успеваемост при предричането дали двойката ще се разведе до 10 години, което е удивително висок процент за психологическо изследване.

Първото нещо, което той казва в книгите си е това: Всеобщото мнение, че всички проблеми трябва да се решават, за да е успешна една връзка е грешно.

В изследванията на щастливо женени над 40 години двойки Готман открива, че най-успешните връзки са тези с неразешените проблеми, някой от десетилетия. В същото време при неуспешните връзки се наблюдава идеята, че трябва да има абсолютно съгласие и консенсус по всички въпроси.

2

Истината е, че когато се опитваме разрешим конфликтите често създаваме нови такива. На моменти най-доброто решение е да оставим нещата както са и да продължим да си живеем живота.

2. Не се страхувайте да нараните чуствата на партньора си

Приятелката ми е от тези жени, които прекарват много време пред огледалото. Тя обича да изглежда възможно най-добре (както и аз). Вечерите, в които излизаме тя винаги излиза от банята след едночасов сеанс и ме пита как изглежда. Обикновено изглежда страхотно. От време на време обаче не изглежда чак толкова страхотно – когато промени косата си или реши да си сложи странните ботуши.

Когато и кажа какво мисля съм честен. Защо не я излъжа, че изглежда супер? Зашото това да съм честен с половинката ми е по-важно от това да се чустваме добре през цялото време. За щастие, приятелката ми е съгласна с мен.

3

Когато най-големият ни приотитет е да се чустваме добре или партньора ни да се чуства добре връзката се разпада и накрая всички се чустват зле.

Ако те ме задушава и ми трябва малко пространство трябва да съм в състояние да й кажа това, а тя да може да ме изслуша и разбере. Тези разговори с партньора са ключа към успешната връзка, а не самозалъгването че всичко е наред.

3. Бъдете склонни да приключите, когато е дошло време за това

Обществото ни идеализира любовните жертви – в почти всеки романтичен филм виждаме отчаян герой, които е третиран по ужасен начин в името на това да бъде с някого.

Истината е, че идеята ни за “успешна връзка” е доста объркана. Освен ако един от двамата не умре, връзката се счита за провал, което е абсурдно.

Ромео и Жулиета е сатира. Идеята е да се покаже как младата любов е в състояние да ни накара да правим немислими неща, като да пием отрова само защото твойте родители не се харесват с нейните. Ние обаче виждаме всичко това като нещо изключително романтично. Точно този вид ирационална идеализация ни поставя в ситуации, в които оставаме във връзката дори и партньора ни да ни неглижира. Да страдаме в името на “докато смъртта ни раздели”. Понякога единственото нещо, което може да превърне една връзка в успешна е това да я завършим.4

Не трябва концепцията за връзка да е по-важна за нас от нас самите и ценностите ни. Застоя и чуството за сигурност са всичко останало но не и хубави неща в една връзка. Как да се променим или подобрим, ако знаем че половинката ни ще е до нас каквото и направим?

4. Нормално е да ни привличат други, освен партньора ни

Общоприетите стандарти са такива, че дори най-малката сексуална мисъл включваща някой освен партньора ни се счита за измяна. Колкото и да ни се иска да виждаме само един човек, нещата не стоят точно така.

Биологично ни е заложена способността да харесваме повече от един човек. След като преминем фазата “меден месец” е съвсем нормално да свикнем с партньора си.

Приятно е да гледаш красиви хора. Приятно е да си говориш с красиви хора. Приятно е да си мислим за тях. Няма как това да се промени защото сме сменили статуса си във фейсбук. Когато се опитваме да възпрем това се самонараняваме.

Когато се отдадем на някой, не можем да му предоставим нашите мисли, чуства и възприятия. През повечето време дори сами не можем да ги контролираме. Това, което можем да контролираме са действията си. Дали ще решим да последваме мислите си или просто няма да им позволим да се материализират.

5. Прекарването на време поотделно

Виждаме го постоянно – човекът, който среща приятелката си и спира баскетболния мач посредата. След това спира да излиза с приятелите си. Или пък момичето, което изведнъж решава, че също харесва комикси и видеоигри марак и да не знае как се държи джойстика. Всички имаме по един приятел, който мистериозно изчезва, в момента в който си намери момиче. Това е опасно – не само за нас, но и за тях.

Когато се влюбим искаме да позволим на партьора ни да ни консумира живота и чуството е прекрасно. Опияняващо е. Проблемът е когато позволим на това да се случи наистина. Когато си позволим да се доближим дотолкова до някой, че да сме неразделни не съзнаваме, че всъщтност променяме себе си и се отдалечаваме от човека, в който партньора ни се е влюбил първоначално.

Важно е от време на време да си даваме пространство, за да можем всъщност да оценим връзката си.

6. Приемете недостатъците на партньора си

Всеки човек има недодатъци и не е съвършен. По тази причина трябва да си изберем партньор, чиито недостатъци сме готови да преглътнем или дори да ги оценяваме. Най-точният показател за любовта са недостатъците. Ако нямате нищо против тях или дори тайно ви харесват – това е истинската интимност.

Съвършените качества и черти ни привличат един към друг, но от недостатъците ни зависи дали ще останем заедно или не.

 
 
Коментарите са изключени за 6 съвета за връзката ви, които повечето хора смятат за грешни