Досиетата CHR: Обирът на века – „Розовите пантери” срещу Хари Уинстън

| от |

Обирът на бижутерския магазин на Хари Уинстън е в топ десет на най-големите кражби в света. Задигнати са бижута на стойност над 108 милиона долара. Не е произведен нито един изстрел, няма заложническа драма, нито ранени или загинали. Освен загубата на луксозните украшения, акциите на марката Хари Уинстън падат с 9% след като се разчува за кражбата. Нещо повече – Уинстън преживява втора тежка година, след като през 2007 година магазинът е обран за първи път и това му коства 10 милиона евро.

Кой е диамантеният Хари?

През годините Хари Уинстън е известен като краля на диамантите и бижутер на звездите. Той е роден в емигрантско семейство, което бяга от Украйна към САЩ. Хари Уинстън се прочува още на 12 години – тогава разпознава изумруд от 2 карата в заложна къща и го купува на цена от 25 цента. Продава го за 800 долара няколко години по-късно. Често сравняват благосъстоянието на Уинстън с историите за забогатяването на Рокфелер, но голяма част от историците твърдят, че това са само слухове и легенди.

Факт е, че Уинстън се слави с набитото си око за скъпоценни камъни. Уинстън банкрутира само за една нощ – предаден е от един от служителите си, който буквално го ограбва. Но той не пада духом и започва нов бизнес. Явява се на търгове на богаташи, където благодарение на хъса си за украшения, успява да купи легендарни бижута на безценица. Една от първите придобивки на Хари Уинстън е покупката за 1 милион долара на колекцията бижута на Ребека Дарлингтън Стодард, богата наследница от Питсбърг. Хари Уинстън използва бижутата от колекцията в нови, съвременни модели, които продава с голяма печалба. Следващата голяма покупка на Хари Уинстън е прочутата колекция бижута на Арабела Хънтингтън, която включва предимно бижута на френски дизайнери като Картие. При преработката на тези бижута и използването им в нови, модерни модели, Хари Уинстън демонстрира своето изключително майсторство като бижутер. През 1925 той купува диаманта Джонкър, който е 726 карата за 700 000 долара.

Най-ценният диамант в колекцията на Уинстън е диамантът Хоуп, който купува през 1949 при разпродажбата на имуществото на Евалин Маклийн. По-късно към диаманта Хоуп са прибавени сапфира на Екатерина Велика, Звездата на Изтока и колието Инквизиция. Воден от желанието да сподели красотата на скъпоценните камъни с възможно най-много хора, Хари Уинстън дарява диаманта Хоуп на музея Смитсониън през 1958, а по-късно и Португалския диамант и диамантът Опенхаймер.

Хари Уинстън умира през 1978 на 82 години. Днес компанията му продължава да бъде една от водещите компании в бизнеса с диамантени бижута.

Обирът

Датата е 4 декември 2008 г., Париж. Четирима мъже влизат в луксозния магазин за бижута, малко преди той да затвори. Трима от тях са преоблечени в розови женски дрехи, сложили са руси женски перуки. След като са взели всичко от щандовете, те карат магазинерите да извадят всичко от вътрешната част на магазина. Обирът трае само 15 минути.

През 2009 година полицията нарича култовите обирджии „Розовите пантери“. Скотланд ярд избира името по името на легендарния филм с Питър Селърс от 1963 г. Повод за кръщенето бе залавянето на един от членовете й във Великобритания, който пренасял диамант за 500 000 долара, скрит в кутийка с крем за лице.

Подобна сцена има във филма. Около 40 души от бандата търкат наровете в затвори в различни държави. Никой от тях обаче не издава съучастниците си. „Те просто мълчат. Влизат в затвора, лежат и излизат“, обясняват полицаи, занимаващи се със случая. Заради бандата три пъти са организирани срещи на върха на полицаи от десетки държави. Последната бе през март тази година в Монако. Участваха представители на 16 държави.

Самите обирджии явно харесват името, дадено им от британската полиция, защото често носят по време на обирите розови ризи.

Част от плячката е намерана в къща в градчето Павийон-су-боа във френския департамент Сен-Сен Дени. Става дума за бижута на стойност 20 600 000 евро. Укращенията са задигнати заедно с още от бутика „Хари Уинстън“ в Осми район на Париж.

В хода на разследването бяха разпитани общо 25 души и беше установено, че нападателите са знаели имената на хора от персонала на магазина, както и точното месторазположение на сейфовете. При претърсване на къщата в департамента Сен Сен-Дени, част от откраднатите бижута били намерени в тайник, скрит в бетона на канализационна тръба. Сред находките са 19 пръстена и 3 чифта обеци.

Четири от пръстените са оценявани на 8 400 000, 2 400 000, 1 820 000 и 1 600 000 евро. Същата къща е била претърсена от полицията и преди две години, но тогава нищо не е било открито.

На 16 май 2009 г. френските власти обявиха, че „Розовите пантери“ са разбити. Тогава парижката полиция залови двама от членовете на бандата. за които се подозира, че са от най-едрите риби в ръководството й, а може би дори босовете.

Развръзката

На 14 май 2009 година след 15 години преследване полицията успява да влезе в следите на „Розовите пантери”. Заловени са двама от босовете на бандата. Спецчасти на парижката полиция нахлуват в хотел до прочутия площад „Пигал“ и арестуват черногореца Зоран Костич и хърватина Владо Серзлия. 39-годишният Костич е вероятно един от организаторите на „Розовите пантери“. 36-годишният хърватин пък е сред най-близките му приятели. Двамата влезли посред бял ден миналата седмица в бижутерски магазин в Лозана, извадили пистолети и задигнали часовници за 2 млн. франка. Избягали пеша. По подобен начин те обраха и бижутерски магазин до казиното на Монте Карло през лятото на 2007 г. Тогава задигат часовници за половин милион евро. Друг любим похват на „пантерите“ е нахлуването с джип във витрината на магазина. Така те извършиха серия обири в Брюксел и Дюселдорф. В следата на двете „пантери“ полицията влязла през март, след като властите в Ларнака арестуваха Рифат Хаджиахметович. Първоначално той е задържан, защото пътувал с фалшив български паспорт. После се изяснява, че е издирван за обири. Според разследващите Хаджиахметович е участвал в нападения на бижутерски магазини в Бахрейн, Токио, арабските емирства, Тенерифе и при обира на „Хари Уинстън“ в Париж.

До ден днешен заловените членове на „Розовите пантери” мълчат и не сътрудничат на влатите. Полицията действа сляпо, като разчита на гадания и рака и не стига до разтурване на бандата. Сравняват организацията на на „Розовите пантери” с тази на „Ал Кайда” Докато едни лежат в затвори, други планират обири и наемат помощници.

Показателен за това е легендарният обир на „Хари Уинстън“ в Париж. Само два дни преди него в Кан в затвора бяха вкарани трима членове на „Розовите пантери“. Четвърти пък – Драган Микич, бе осъден задочно на 15 г. затвор. Той е издирван от 2005 г., когато успя да избяга от френски затвор. Микич духнал, докато негови приятели го чакали с джип пред стените на затвора. Те му осигурили преднина пред охраната, като просто извадили калашници и подложили на масов обстрел затвора.

 
 
Коментарите са изключени за Досиетата CHR: Обирът на века – „Розовите пантери” срещу Хари Уинстън