Най-успешните литературни дебюти (топ 30)

| от |

Сайтът shortlist.com класира най-добрите литературни дебюти в историята. В списъка с 30 знаменити писатели попадат както класици като Чарлс Дикенс и Джеймс Джойс, така съвременни автори като Брет Ийстън Елис, Чък Паланюк, Стиг Ларшон и Халед Хосейни.

Ето и класацията:

1. „Хобит“ от Дж. Р. Р. Толкин

„В една дупка в земята живееше хобит.“. Това са думите, които дават началото на една от най-великите фентъзи книги в историята, която се превръща в мултикултурно произведение през годините. Въпреки популярността на книгата, излязла през 1937 г. с оригинална корица, нарисувана от Толкин, тя остава недостъпна чак до 1949 година заради Втората световна война и следвоенната криза. Следват обаче множество тиражи, превод на над 40 езика.

2. „Посмъртните записки на клуба „Пикуик“ от Чарлс Дикенс

Дикенс подсказва неизчерпаемия си талант с тази изключително смешна книга, разказваща за живота на „джентълмена на забавлението“ Самюел Пикуик. Още с публикуването си романът се превръща в абсолютен феномен на времето си, представян е в театрите, включван е в сборници с вицове и играе важна роля в живота на съвременниците си.

3. „Джейн Еър“ от Шарлот Бронте

Първият ръкопис на Шарлот Бронте – „Професорът“ не намира издател, въпреки добрите отзиви от различни редактори. В „Smith, Elder & Co.“ са най-заинтересовани от работата на писателката и тя бърза да им изпрати и втория си ръкопис. Шест седмици след публикуването на „Джейн Еър: Автобиография“ книгата се революционизира литературата. Оттогава Бронте е наричана „първият историк на личните признания“. Тя изследва класовите различия, сексуалността, религията, началото на феминизма, но отвъд сериозните теми „Джейн Еър“ остава и нестихващ източник на забавление.

4. „Етюд в червено“ от сър Артър Конан Дойл

Конан Дойл представя пред читателите си двойката Холмс и Уотсън през ноември 1887 г. Историята обаче привлича много малко интерес при появата си на пазара. Всъщност в момента е известено съществуването на едва 11 пълни копия на книгата. Въпреки това „Етюд в червено“ става основата за последвалите 56 разказа и три романа за Шерлок Холмс.

5. „Машината на времето“ от Хърбърт Уелс

Хвърляме шапки от радост във възхвала на човека, който всъщност е измислил машината на времето. Тази книга има огромен успех с появата си, а след нея Уелс публикува серия от научнофантастични новели, с които се превръща в пионер на идеите за бъдещето.

6. „Портрет на художника като млад“ от Джеймс Джойс

През 1998 г. издателство „Модерна библиотека“ нареди книгата в топ 100 на най-добрите англоезични романа за ХХ век (в списъка отново Джойс, но с „Одисей“ на първо място, а „Великият Гетсби“ – на второ). Преди това – през 1917 г. Хърбърт Уелс пише, че вярва на алтер егото на Джойс – Стивън Дедалус, както вярва на много малко други литературни герои. Книгата е обявена за велика и от много други автори, сред които Йейтс и Езра Паунд, а това определено е висока оценка.

7. „Други гласове, други стаи“ от Труман Капоти

Автобиографичният дебют на Капоти още с излизането си е № 9 в класацията за бестселъри на „Ню Йорк Таймс“ и остава там 9 седмици. Това е най-голямото признание.

8. „Боен клуб“ от Чък Паланюк

Паланюк прави опит за по-различен дебют. Той предлага първоначално на издателите „Невидими изчадия“, но никой не иска да я издаде заради смущаващото й съдържание. Затова Чък решава да си отмъсти и да засегне издателя, който най-много го е обидил… с „Боен клуб“. Ефектът е обратен – издателят харесва книгата и кариерата на Паланюк тръгва към върховете.

9. „По-малко луна“ от Брет Ийстън Елис

По думите на автора си, това е перфектната книга във всяко едно значение. Още по-малко, че е написана от някой, който е само на 19 години и само за една година продава над 50 000 бройки.

10. „Вълшебникът от Оз“ от Франк Баум

Франк Баум се провалил в много области – като актьор, като продавач, като птицевъд. Тогава решил да започне да пише. „Вълшебникът от Оз“ се появила на пазара през 1900 г. и бързо била продадена в тираж от 10 000. Последвал нов тираж – 15 000, но и той бързо свършил. До 1938 година от историята били продадени над милион копия, а през 1956 г. – над 3 милиона.

11. „Франкенщайн“ от Мери Шели

През 1816 г. Шели прекарала лятото с Лорд Байрон. Една вечер, докато седели около камината Байрон предложил всеки да разкаже история за призраци. Така започнала историята на един от най-великите романи – като един разказ. Книгата на Шели още ужасява читатели, почти 200 години след появата си.

12. „Кери“ от Стивън Кинг

Деюбтният роман на Краля на хоръра вече е продаден в над 350 000 екземпляра. Оттогава Кинг е публикувал над 50 романа и 200 разказа. „Кери“ е написана за две седмици на портативната пишеща машина на жена му. Идеята му била да напише разказ, но след първите три страници писателят захвърлил написаното в кошчето. Съпругата му обаче ги открила и го накарала да завърши историята. Първите хонорари от книгата му позволили да зареже работата си като учител, макар че били продадени едва 13 000 бройки от изданието с твърди корици. След това книгата с меки корици се продала в над милион бройки.

13. „Трейнспотинг“ от Ървин Уелш

Според слуховете Уелш написал книгата в паузите при писането на дипломната си работа в университета. Книгата по-късно е окачествена от „Сънди таймс“ като „най-доброто нещо, което се е случвало във Великобритания от десетилетия“ и този имидж продължава да я следва.

14. „Параграф 22“ от Джоузеф Хелър

През 1953 г. Хелър написал „Беше любов от пръв поглед“ и след седмица завършил първата глава от романа си и я изпратил на литературен агент. До края на годината не написал и ред, въпреки че планирал да завърши историята. Следващата година, когато вече имал 1/3 от романа, агентът му пратил написаното на едно издателство и от там написали чек за $750 с общението за още толкова, когато имат целия ръкопис. Хелър просрочил крайния срок с почти пет години, но накрая предал една от най-забележителните поствоенни протестни книги в световната литература.

15. „Да убиеш присмехулник“ от Харпър Лий

Представете си, че сте публикували една единствена книга в живота си. Но тя печели наградата „Пулицър“, а през 1991 г. читатели я избират за най-добрата книга на века. Е, това е Харпър Лий.

16. „Спасителят в ръжта“ от Дж. Д. Селинджър

Около 250 000 копия от тази книга се продават всяка година по света. Досега продажбите й са достигнали 65 млн. Книгата е сред 100-те най-добри англоезични произведения в историята.

17. „Доктор Живаго“ от Борис Пастернак

Заради своята независима гледна точка за Октомврийската революция „Доктор Живаго“ е забранена в Съветския съюз. Тогава Пастернак изпраща няколко копия на руски на свои приятели на Запад. През 1957 г. италианският издател ДжанДжакомо Фелтринели урежда отмъкването на книгата от СССР и публикуването й на италиански. Интересът към романа е толкова голям, че Фелтринели урежда превода й на още 18 езика. На следващата година Пастернак получава Нобелова награда за литература, с което крайно обижда комунистическата власт.

18. „Разум и чувства“ от Джейн Остин

През 1811 издателство „Military Library“ в Лондон получава ръкопис за публикуване на книга в три тома. Остин си платила за издаването на книгата, както и комисионна за издателя. Всичко това й струва около една трета от годишния доход на семейството й. В крайна сметка начинанието й се отплаща и тя печели 750 лири (около 8000 съвременни английски лири) след пълното разпродаване за година на 750-те бройки от първия тираж.

19. „Милениум: Мъжете, които мразеха жените“ от Стиг Ларшон

Още с публикуването си гениалният мрачен скандинавски трилър на Стиг Ларшон се превръща в световна сензация. Малко преди смъртта на автора през 2004 г., когато той предава на издателя си и третия том от трилогията, нито една книга още не е отпечатана. За 10 години вече са разпродадени над 63 млн. копия по цял свят.


20. „Полет над кукувиче гнездо“ от Кен Киси

Опустошаващият дебютен роман на Киси се ражда след година работа в субсидирано от ЦРУ изследване за наркотиците. Той бил студент в Станфорд, когато се съгласил да бъде опитно зайче в проучване на тайните служби и се занимавал с това в психиатрично отделение на болница за ветерани. Тогава получил халюцинация, свързана с лежащ на пода индианец. Докато си говорел с него Киси се убедил, че всъщност в болницата хората не са по-луди, от колкото в обществото навън. Всичко това го вдъхновило да напише забележителния си роман, който по-късно се превръща и във филм, спечелил „Оскар“.

21. „The Bell Jar“ от Силвия Плат

Трудно е да се прецени колко брилянтна е шокиращата, реалистична и дълбоко емоционална книга на Силвия Плат, която се самоубива само месец след публикуването й. Това е абсолютно класическа книга.

22. „Нивидим“ от Ралф Елисън

Незабавно провъзгласена за шедьовър, брилянтната история на Елисън променя американската литература. Това е абсолютно задължителна книга за четене за всяко човешко същество.

23. „Adam Bede“ от Джордж Елиът

Призната за точно толкова забележителна творба, колкото и шедьоврите на Чарлс Дикенс.

24. „The Bluest Eye“ от Тони Морисън

Написана по времето, когато Морисън преподава в университета „Хауърд“ и отглежда сама двете си деца, книгата разказва за една година от живота на младо тъмнокожо момиче, което развива огромен комплекс от цвета на кожата си. „Представете си, че великият ни романист Уилям Фокнър беше жив сега. Той щеше да приветства духа на Морисън. Разкриване като нейното е едно от най-редките удоволствия“, пише в. „Вашингтон Поуст“ за книгата.

25. „The Wasp Factory“ от Иън Банкс

Анкета сред 25 000 читатели през 1997 г. поставя книгата сред 100-те най-велики книги за ХХ век. „Това е писателят с най-добро въображение на цяло поколение“, пък казва в. „Таймс“ за Иън Банкс. „Файненшъл таймс“ описва книгата като „готическа хорор история с изключителни качества. Невъзможно е да я оставите!“.

26. „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд

В предговора на своя дебютен и единствен роман Уайлд пише: „Изкуството се стреми да разкрие себе си и да скрие твореца.“ Може би затова самият Уайлд никога повече не написва роман. Но единственият му остава вечно популярен.

27. „Ловецът на хвърчила“ от Халед Хосейни

За малко Хосейни да не завърши този роман. Той започнал да го пише като разказ през 1999 г. След това по думите му го зарязал за около две години. „Върнах се към него през март 2001 г. Жена ми задълба в него, даде го на тъста ми и той го хареса. Каза ми: „Иска ми се да е по-дълъг“. Тогава си казах, че сигурно има нещо в тази история и тя докосва хората и може би трябва да я разширя до книга“. Останалото са над 4 милиона продадени екземпляри и превръщането на книгата в съвременна класика.

28. „Робинзон Крузо“ от Даниел Дефо

Книгата е публикувана на 25 април 1719 г. и само за година я преиздават четири пъти. До края на XIXвек няма книга в Западна Европа, която да има повече тиражи и преводи, дори на езици като малтийски, инюит (канадски диалект) и коптски (етап в развитието на египетския език).

29. „Странна случка с куче през нощта“ от Марк Хадън

Книгата спечели куп награди, включително малко изненадващо – приза за детска литература на в. „Гардиън“, след като е публикувана в два варианта – за деца и за възрастни. Беше номинирана и за наградата „Букър“, като дори хора от журито открито изказват недоволството си, че Хадън не получава признанието.

30. „Хари Потър и философския камък“ от Дж. К. Роулинг

През 1990 г. Роулинг се мести с приятеля си в Манчестър. Една седмица по-късно сама се връща в Лондон и тогава в главата й се появява идеята за Хари Потър. „Започнах да пиша още същата вечер, макар че първите страници да не изглеждаха нещо особено“, казва Роулинг. След това майката на писателката умира и, за да се справи с болката, Роулинг се посвещава на сирака Хари. Следват шест години работа по книгата, която в крайна сметка я нареди сред величия на литературата като Джейн Остин, Роалд Дал и дори Омир.

 
 
Коментарите са изключени за Най-успешните литературни дебюти (топ 30)