Културното наследство на Сирия продължава да се унищожава

| от |

Въоръжените конфликти в Близкия Изток довеждат не само до гибел на хора, но и до варварско унищожаване на културното наследство. В Либия, Ирак и Сирия са унищожени цели пластове на изключително богатата древна култура на тези страни.

Съгласно данни на ЮНЕСКО, в районите на Сирия и Ирак, които се контролират от въоръжените радикални групировки, са безвъзвратно загубени или съществено повредени стотици исторически обекти, ограбени са ценни музейни експозиции.

В Сирия, съгласно данни на Фонда за световно наследство, по време на боеве или в резултат от вандализъм са повредени всички обекти от списъка на Световното културно наследство. Пет от общо шест сирийски обекта от този списък, в това число древният град Палмира, замъкът на кръстоносците Крак де Шевалие и районите на Стария Алепо, са получили повреди.

siria 4

siria 3

Културното наследство на Сирия наистина е подложено на опасност от унищожаване, каза в интервю за „Гласът на Русия“ генералният директор на Департамент културно наследство на Сирия Мамун Абдулкарим:

– Две и половина хиляди сътрудници на Департамент културно наследство, работещи в различни провинции на страната, с риск за живота се опитва да преломят положението. Тук ни помагат и местните власти, и обикновени жители, загрижени от гибелта на древните паметници. Уви, но през 21 век се активизираха някакви невежествени сили, които могат без да им мигне окото да разрушават културни паметници. Техният догматичен светоглед не понася уважително отношение към древните култури. На големи разрушения се подлагат много исторически райони на Сирия, гробницата Шаш Хамдан в Алепо, паметник от първия век преди нашата ера, както и много други паметници.

От районите, оказали се под контрола на въоръжената опозиция, на потоци изтичат в чужбина древни артефакти от ограбени музеи и места на разкопки. Това, което е откраднато от музеите, сирийският Департамент културно наследство обявява за международно издирване, и много неща вече са върнати. Но плячката на „черните археолози“ е загубена безвъзвратно.

Мамун Абдулкарим смята, че само решителните съвместни действия на световната общност са в състояние да спрат този процес:

– Призоваваме всички страни, цялата световна общност, въпреки съществуващите политически разногласия, да осъзнаят огромното значение на сирийската цивилизация за световната история. Длъжни сме с общи усилия да спасим древните й паметници от разрушаване.

Мамун Абдулкарим се надява, че тази обща задача ще помогне на политиците от различни страни да намерят общ език и със съвместни усилия да постигнат мир в Сирия. Защото докато продължава тази необявена война срещу тази страна, културата ще остава сред главните пострадали.

siria 1

siria 2


Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Културното наследство на Сирия продължава да се унищожава