Изложбата „Реставрация на паметта. Не/познати художници от една картина“ ще покаже галерията в Кюстендил

| от |

Изложбата „Реставрация на паметта. Не/познати художници от една картина“ ще покаже художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в Кюстендил, съобщиха от галерията.

Експозицията е интересен изследователски проект на изкуствоведа Пламен Петров и реставратора Илинка Чергарова от екипа на Софийската градска художествена галерия /СГХГ/.

В основата на експозицията е произведението на кюстендилския художник Асен Василиев „Обсъждане на картина“. Произведението е създадено в средата на миналия век, многократно е включвана в изложби, но дълго време изобразените в нея личности остават непознати за публиката, а и за специалистите.

Научното любопитство на Илинка Чергарова и Пламен Петров след почти двегодишна работа помага тези потънали в забрава образи дасе възродят наново, съобщават от СГХГ.

Изследванията показват, че в платното са изобразени едни от най-изтъкнатите художници на Кюстендил – Владимир Димитров – Майстора, Иван Ненов, Крум Кюлявков, Кирил Цонев, Богомир Лазов,Стоян Венев, Борис Колев, Драган Лозенски, Борис Елисеев, Любен Стоименов, Иван Йорданов, Григор Попдимитров, Васил Евтимов, Никола Иванов – Шаната, Райна Евтимова, Евтим Томов, Богомир Лехчански, Асен Янчев, Владимир /Поп/ Григоров, Мордохай Бенцион и самият автор на картината Асен Василиев.

Авторите на проучването се натъкват на впечатляващ детайл от произведението, който разкрива връзката му с прословутата фреска на италианския художник Рафаело – „Атинската школа“.

Екипът, създал експозицията, е подбрал произведения на всеки от изобразените в картината художници, голяма част от които не са показвани от десетилетия. Освен творби, дело на немного познати автори, могат да се видят платна на Майстора, Кирил Цонев и други, които изненадват и представят в нов аспект техния богат художествен талант. Наред с преобладаващите живописни платна са включени графични отпечатъци и скулптура. Изложбата е придружена от каталог, в който е проследен процесът на проучване на „Обсъждане на картина“, а за всеки един от изобразените на платното е подготвена кратка биографична справка, която предоставя единствените към момента известни данни за някои от художниците.

За по-доброто разбиране на времето и контекста, в който се появява картината на Асен Василиев, в изданието е публикуван и задълбочен анализ на проф. Евгения Калинова за културата и идеологическия императив зад Желязната завеса в началото на Студената война.

В експозицията са включени произведения от колекциите на Организацията на евреите в България „Шалом“, галерията „Владимир Димитров – Майстора“ – гр. Кюстендил и СГХГ, като последните две институции са съорганизатори в подготовката и създаването на изложбата и каталога. Откриването на изложбата е на 25 септември, от 17.30 часа.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Изложбата „Реставрация на паметта. Не/познати художници от една картина“ ще покаже галерията в Кюстендил