На 16 октомври отбелязваме празника на авиацията и ВВС

| от |

На 16 октомври отбелязваме празника на авиацията и Военновъздушните сили, предаде репортер на БГНЕС.

На този ден се отбелязва 102-годишнината от създаването на военната авиация. На 16 октомври 1912 година двама български летци – поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев за първи път те използват самолета като бойно средство в небето над Одрин, демонстрирайки ударна мощ и качества в печелене на битки. Тази дата се превръща в символ на най-добрите традиции във военната авиация и през 1963 г. 16 октомври е обявен за празник на авиацията и на Военновъздушните сили.

Тази година ВВС отбелязаха грандиозно своя празник още на 11 октомври с авиошоу „Това сме ние“, което събра десетки хиляди зрители. Пилотите на ВВС показаха пред публиката невероятно авиошоу с майсторски изпълнения на фигури от висшия пилотаж. Командирът на ВВС ген. -майор Румен Радев показа изключително сложната фигура „Кобра“, пилотирайки изтребителя МиГ–29. Фигурата се отнася към най-сложните от висшия пилотаж и беше изпълнена за първи път от български пилот пред публика. Е него атрактивни и сложни изпълнения бяха показани хеликоптери Ми-17, Кугар и Бел 206, самолетите Су 25, Спартан и др.

И тази година празникът минава под знака и на дългогодишния въпрос за модернизацията и избора на нов изтребител. С национална програма „България в НАТО и в Европейската отбрана 2020“ отново се предизвика полемика за този проект. Придобиване на нов тип основен, многофункционален боен самолет и осигуряване на интегрирана логистична поддръжка е основен проект за ВВС. Той включва доставка и логистична интегрирана поддръжка на 8-10 бойни самолети с необходимото въоръжение. Според програмата придобиването на нов тип боен самолет на практика ще замени трите вида използвани сега самолети – МиГ-21, МиГ-29 и Су-25 и „ще се сложи край на зависимостта на българските ВВС от Русия“.

Освен това придобиването ще доведе до намаляване на необходимите финансови средства за поддръжка на цялата бойна авиация на страната при значително увеличаване на оперативните способности. Ако планът бъде одобрен от парламента, трябва да се изпълнява от минимум две редовни правителства. В програмата са посочени страни, с които ние ще си сътрудничим в областта на изграждането на новата бойна авиация: съвместни дейности с Италия, с Румъния ще споделяме опит, а с Гърция ще си сътрудничим с консултации за придобиване на многоцелеви боен самолет. Това са страни, в които има два от трите типа самолет, които се очаква да се включат в надпреварата да станат част от нашите ВВС. В тези стани има Eurofighter и F-16, но не и Gripen.

Всъщност до момента от няколко отложени процедури за проучване стана ясно, че шведите са и единствените, които са готови да предложат нови бойни самолети, а не употребявани F-16. Gripen има на въоръжение в две от новите страни-членки на НАТО – Чешката република и Унгария. Двете обаче не са включени в програмата като страни, с които ще си сътрудничим по този проект. Изброяването на държави вече породи множество коментари във военните форуми дали не се предпоставя избора на изтребител. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за На 16 октомври отбелязваме празника на авиацията и ВВС